Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2735 miejsce

Snowden poprosił o azyl w Polsce. Sienkiewicz: Staje się jak Robin Hood

Minister Radosław Sikorski potwierdził na Twitterze, że do MSZ wpłynęło pismo Edwarda Snowdena w sprawie azylu politycznego. Szef resortu spraw zagranicznych nie daje jednak byłemu współpracownikowi NSA szans na pozytywne rozpatrzenie prośby. W sprawie zabrał głos również minister spraw wewnętrznych. Porównał Snowdena do Robin Hooda.

Sikorski: Polska i Stany Zjednoczone są sojusznikami


 / Fot. PAP/Leszek SzymańskiMinister Sikorski odpowiedział na Twitterze na pytanie dziennikarki TVP Info, Kamili Biedrzyckiej - czy do resortu wpłynęły informacje o tym, że Edward Snowden ubiega się o azyl w Polsce.

"Wpłynęło pismo, które nie spełnia warunków formalnych podania o azyl. Ale nawet gdyby spełniło, nie dam pozytywnej rekomendacji" - odpowiedział Sikorski. Szef dyplomacji dopytywany o powody takiej decyzji uciął wszelkie dyskusje stwierdzeniem, że Polska i Stany Zjednoczone są sojusznikami.

Przypomnijmy. Serwis Wikileaks podał, że Snowden znajdujący się aktualnie w Moskwie, wystąpił o azyl w kilkunastu krajach. Lista jest długa i znajdziemy na niej: Rosję, Austrię, Brazylię, Chiny, Boliwię, Kubę, Finlandię, Niemcy, Indie, Francję, Włochy, Holandii, Irlandię, Nikaraguę, Hiszpanię, Norwegię, Szwajcarii, Wenezuelę i Polskę.

Snowden: Grożą mi prześladowania


W liście, który nosi datę 30 czerwca 2013 r. Snowden pisze, że jako obywatel Stanów Zjednoczonych zwraca się do polskich władz o azyl ze względu na groźbę prześladowań ze strony rządu swojego kraju. Mają one być wynikiem ujawnienia przez niego informacji o "pogwałceniu przez rząd USA konstytucji, w szczególności zaś czwartej i piątej poprawki" - czytamy w dokumencie. Dalej były współpracownik NSA twierdzi, że wszczęcie przeciwko niemu postępowania karnego, to wynik jego poglądów politycznych i pragnienia wolności słowa.

Szef MSW: Snowden jak Robin Hood


Minister Spraw Wewnętrznych, Bartłomiej Sienkiewicz porównał Snowdena do Robin Hooda. "Na pewno jest człowiekiem, którego supermocarstwo uznało za zdrajcę i powinien stanąć przed sądem" - powiedział. Gdyby Amerykanin pojawił się w Polsce zastosowane zostałyby standardowe procedury - twierdzi Sienkiewicz.

Snowden był administratorem sieci w firmie współpracującej z Narodową Agencją Bezpieczeństwa. Dzięki niemu dziennikarze "Washington Post" ujawnili informacje o programie PRISM. FBI i NSA mają mieć dostęp do serwerów amerykańskich gigantów IT: Microsoftu, Google, Yahoo, Facebooka, Apple, AOL, Skype, YouTube i Paltalk. Niedawno "Der Spiegel" ujawnił za sprawą informacji od Snowdena, że Amerykanie inwigilowali urzędników Unii Europejskiej, podsłuchując ich rozmowy i uzyskując nielegalny dostęp do sieci komputerowych.

Edward Snowden przebywa nadal w Rosji. Do Moskwy przyleciał z Hongkongu. Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin zaprzeczył, że rząd Rosji współpracuje z najbardziej poszukiwanym Amerykaninem. Stwierdził też, że powinien on przestać szkodzić Stanom Zjednoczonym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Polska nie jest sojusznikiem tylko wasalem USA tak że gościu by popełnił samobójstwo jak by chciał tu o azyl prosić lepiej niech wyjedzie do jakiegoś arabskiego kraju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę niefortunny tytuł, ale dzisiaj jest szczególny dzień...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chce mi się wierzyć żeby Snowden poprosił o azyl polskie władze. Cały świat wie(no może nie cały), że Polska nie jest bezpiecznym i przyjaznym krajem dla azylantów, zwłaszcza takich jak Snowden. Jestem przekonana,że ów pan otrzymał już azyl i to zapewne nie w Polsce.My nie dorośliśmy jeszcze do tego żeby takie sytuacje wykorzystywać.
Jeżeli chodzi o komentarze ( a raczej ich zniknięcie)to cóż ...W24 powolutku, po równi pochyłej, stacza się w dół do grupy tych mało popularnych. Ale mnie to wcale nie zaskoczyło. No cóż moi drodzy dzisiaj praca i płaca jest najważniejsza, reszta, choćby własne ambicje, nie mają znaczenia.Mowa tu oczywiście o Redakcji, jeśli takowa jeszcze istnieje.
Irku przeczytałam Twój art i całkowicie się z Tobą zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arkadiuszu, tak ostrego komentarza się nie spodziewałem, ale cóż - łapka w górę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku ,poczytaj link p Ireneusza .

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sprawie boksu reklamowego popieram przedmówców. Właściwie to był najważniejszy dla mnie element serwisu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorki, autorzy, szanowni redaktorzy, komentarze nie na temat, po łapskach chcecie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pracy siadam do komputera i odpalam swoje ulubione W24 (bez ironii) .
Szukam, szukam, szukam i patrzę, a tu ELEKTRONICZNY SŁUP OGŁOSZENIOWY z obywatelska twórczością. Zastanawiam się, gdzie jest serwis. Myślałem, że ktoś sobie zrobił żart i przekierował mnie na tę stronę. Ale... patrzę... znajome nazwiska...

SZOK!

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapraszam link

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co organizacji strony to wystarczył by taki link na górze gdzieś:

"najczęściej komentowane",
"najpopularniejsze",
"skomentowane przed chwilą"

- tak jak to widzę na innych portalach informacyjnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.