Facebook Google+ Twitter

Sobota będzie dniem bezpłatnych porad prawnych

Czeka cię proces sądowy? Potrzebujesz porady adwokata, ale nie stać cię na nią? Nie przejmuj się. Najbliższa sobota, 9 maja, to ogólnopolski dzień bezpłatnych porad prawnych. 628 adwokatów i aplikantów adwokackich w 134 miastach, we wszystkich województwach, pomoże ci w rozwiązaniu Twojego problemu.

 / Fot. Naczelna Rada AdwokackaJest to pierwsza taka akcja prowadzona na skalę ogólnopolską. Bezpłatną pomoc prawną będzie można uzyskać w godzinach 9-15 w kancelariach adwokackich, niektórych siedzibach Okręgowych Rad Adwokackich w 134 miastach Polski. Są to miasta wojewódzkie, wiele powiatowych, a nawet mniejsze miejscowości.

- Chcemy scentralizować akcje doradcze. Do tej pory były one prowadzone lokalnie np. w Rzeszowie czy w Kielcach. Mamy nadzieję, że taka ogólnopolska kampania uświadomi ludziom, że adwokaci to nie krwiopijcy, którzy tylko wyciągają pieniądze od swoich klientów, ale są też możliwości uzyskania bezpłatnej porady prawnej - mówi Joanna Sędek z biura prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej.

Ostatnie badania pokazują, że świadomość prawna społeczeństwa polskiego jest dość niska.* Niewiele osób wie, jakie prawa im przysługują w sądzie. Regułą jest, że ludzie udają się po pomoc prawną, kiedy sprawa jest już na wokandzie i nierzadko jest już za późno. Naczelna Rada Adwokacka, organizatorzy akcji, ma nadzieję, że jutrzejsza kampania wyrobi w społeczeństwie nawyk korzystania z usług prawnych we właściwym czasie.

Kampania ma także zwrócić uwagę obywateli na ich uprawnienia zwane „prawem ubogich”. - Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przysługuje im adwokat z urzędu, kiedy nie stać ich na wynajęcie własnego, czy zwolnienie z opłat sądowych - mówi Joanna Sędek.

Wszyscy zainteresowani bezpłatną poradą prawną powinni zabrać ze sobą całą dokumentację sprawy (umowy, pisma urzędowe, akty notarialne itp.), aby adwokaci mogli im jak najlepiej pomóc. Z doświadczenia regionalnych akcji bezpłatnych porad adwokackich wynika, że najwięcej pytań dotyczyło kwestii związanych z rozwodami, alimentami, opieką nad dziećmi, ubezpieczeniami społecznymi, a także sprawami związanymi z przemocą.

Jutrzejsza kampania to nie jednorazowy pomysł. - Mamy nadzieję, że akcja ta wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń Naczelnej Rady Adwokackiej. Chcemy powtarzać ją dwa razy do roku, następna odbędzie się na jesieni - zapewnia Joanna Sędek.

Lista adwokatów, którzy biorą udział w jutrzejszej ogólnopolskiej akcji: nra.pl

* - informacja pochodząca z komunikatu Naczelnej Rady Adwokackiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.