Facebook Google+ Twitter

Sobota pod znakiem Festiwalu Kultury Brazylijskiej

W sobotę Nowy Świat w Warszawie wypełnił się żywiołową muzyką, gorącym tańcem i brazylijskim klimatem. Po raz piąty w stolicy zorganizowano Festiwal Kultury Brazylijskiej, którego najważniejszym wydarzeniem jest Parada Karnawałowa.

Tancerze podczas Parady Karnawałowej. / Fot. PAP/Tomasz GzellNa Nowym Świecie pojawiłam się przed godz. 13, kiedy jeszcze nieliczni przechodnie krążyli wokół namiotów Miasteczka Festiwalowego. Można było posmakować kaw brazylijskich o naprawdę wyrazistym smaku, soku z cytrusów pełnego miąższu owoców oraz różnych rodzajów ciast. Za 5 zł otrzymałam spory kawałek ciasta marchewkowego.

Tancerka z barwnymi pióropuszami. / Fot. PAP/Tomasz GzellPomimo iż o godz. 13 na festiwalowej scenie miał się rozpocząć koncert zespołu brazylijskiego, nastąpiło to z ponad godzinnym opóźnieniem. Do tego czasu wokół estrady kłębił się już tłum widzów. Koncert poprowadził dyrektor artystyczny festiwalu - Paweł Kucharczuk płynnie posługujący się językiem portugalskim. Wystąpili m. in. Joao Nascimento e Banda, Os cara de pau, Miçanga i Sambasim. Szczególną uwagę zwrócił członek jednego z zespołów, który za pomocą dłoni i ust naśladował odgłosy trąbki, a potem kastaniety. Na scenie pojawiła się też grupa Beribazu, która wykonała pokaz capoeiry. Gdy muzyka coraz bardziej przyspieszała, odnosiłam wrażenie, że zaraz nastąpi zderzenie podczas tańca-walki między uczestnikami, ale na szczęście nic takiego się nie wydarzyło. Mogliśmy jeszcze posłuchać opowieści Alejandry Peralty - wielokrotnej uczestniczki karnawałów w Rio.

Tancerz na Paradzie Karnawałowej. / Fot. PAP/Tomasz GzellOkoło godz. 15:30 tłum przemieścił się w stronę Ronda de Gaulle'a, skąd miała rozpocząć się parada karnawałowa. Największe wrażenie wywołały tancerki rewii brazylijskiej - Dança Brasil oraz zespół Espirito da Dança Lecio Leala. Atrakcyjne dziewczyny ubrane jedynie w skąpe staniczki i stringi zwracały uwagę mężczyzn. Kobiety zaś wodziły wzrokiem za brazylijskimi tancerzami o gorącej krwi, z których jeden wręcz zaczął kusić panie stojące za barierką. Po paru minutach pokazów tanecznych na zamkniętej przestrzeni parada ruszyła naprzód. Zobaczyliśmy tancerki ozdobione barwnymi pióropuszami wędrujące w rytm batucady - skocznej, rytmicznej samby granej na instrumentach perkusyjnych. Towarzyszyły im baianas ze szkoły tańców karaibskich SHO ubrane w wielowarstwowe białe suknie. Za nimi poruszała się grupa muzyków z zespołów perkusyjnych Miçanga i Sambasim. Korowód zamykały reprezentacje szkół capoiera Unicar, Beribazu i Artes des Gerais. Było to naprawdę wspaniałe widowisko, które na długo utkwi w mojej pamięci. Zapewne dopiero w przyszłym roku Nowy Świat będzie miał okazję stać się miejscem energetyzującego i niosącego pozytywną energię karnawału.

Zobacz film z festiwalowej soboty:


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Tak, tak oczywiście, że kolega z PAPu, zresztą jest w podpisach. Mój filmik pojawi się dopiero jutro :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.09.2007 20:40

zdjecia ladne, ale robil je Tomek Gzell z papu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) pogoda jak na stolicę była super. Zobaczcie dzisiaj - pada cały dzień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to jest to! +

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ było gorąco ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogę być wredny? Mogę mogę mooogę? (oczy Kota ze Shreka)


Toż to jawna propaganda heteroseksualizmu.....

Zgroooooza :D


Plus oczywisty

Komentarz został ukrytyrozwiń

dokładnie... tez chciałabym tam być ..

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Aż żal, ze mnie tam nie było!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.