Facebook Google+ Twitter

Sobota z Academy Of Saint Martin In The Fields w Sopocie

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-06-23 08:37

W sopockiej Operze Leśnej jutro o godz. 20, zagra słynna orkiestra Nevilla Marrinera


Zespół, który wystąpi na zaproszenie firmy Hestia, zagra pod batutą włoskiego dyrygenta Mario Rizziego z polskim solistą, pianistą Piotrem Anderszewskim.
Orkiestra ma już ponadpółwiekową tradycję. Została założona w 1954 r. przez skrzypka Neville'a Marrinera, a swoją nazwę bierze od anglikańskiego kościoła w Londynie, który był jej pierwszą salą prób. Marriner był jednym z reformatorów orkiestrowego grania, którzy pojawili się na estradach koncertowych po II wojnie światowej. Postanowił zerwać z dziewiętnastowieczną manierą grania muzyki dawnych epok przez wielkie symfoniczne orkiestry, przystosowane bardziej do wykonywania Czajkowskiego czy Wagnera, niż np. Mozarta, Haydna, nie mówiąc o Bachu. Marriner, który z czasem skupił się na dyrygowaniu, zmniejszył skład, dzięki czemu jego zespół zbliżył się do kształtu praktykowanego w muzyce przed romantyzmem.

Pomysł chwycił rewelacyjnie

W latach 60. i 70., które były złotymi czasami dla fonografii, orkiestra sprzedawała nakłady płyt porównywalne ze znanymi z muzyki pop. Marriner swoimi znakomitymi interpretacjami Mozarta walnie przyczynił się do wielkiej mody na tego kompozytora, która wybuchła w latach 80. Pomysł, żeby londyńczyków zaangażować do nagrania ścieżki dźwiękowej "Amadeusza" Milosza Formana, jednego z największych sukcesów artystycznych i komercyjnych w historii kina, był czymś zupełnie naturalnym.

Urodzony w 1924 r. Sir. Neville Marriner nie prowadzi już Academy, pozostając jej artystycznym konsultantem. W Sopocie za pulpitem stanie Mario Rizzi, wybitny dyrygent średniego pokolenia, od lat związany ze znanymi orkiestrami w Anglii i Niemczech. Na fortepianie zagra kolejny obywatel świata, Piotr Anderszewski, którego sławą wśród polskich pianistów przewyższa tylko Krystian Zimerman.
Będzie oczywiście Bach i Beethoven. Uśmiechnięci z nieba.
Tomasz Rozwadowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.