Facebook Google+ Twitter

Sobótki, moje i palmy w Muzeum Miejskim w Tychach

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza w sobotę 8 marca br. o godz. 12.00 do siedziby głównej muzeum przy placu Wolności 1, na otwarcie wystawy „O palmach, sobótkach i moju. Obrzędy i zwyczaje okresu wiosennego w Tychach i okolicy”.

Zielone Świątki, 2006 r / Fot. Agnieszka SzymulaMuzeum Miejskie w Tychach zaprasza w sobotę 8 marca br. o godz. 12.00 do siedziby głównej muzeum przy placu Wolności 1, na otwarcie wystawy „O palmach, sobótkach i moju. Obrzędy i zwyczaje okresu wiosennego w Tychach i okolicy”.

W czasie wernisażu odbędzie się pokaz zdobienia kraszanek w wykonaniu Teresy Drapały z Tychów i Leszka Jęczmyka z Katowic i m.in. znajdziemy odpowiedź na pytania: Jak długa może być palma wielkanocna? Komu stawiano moja? Kiedy palono sobótki?
Boże Ciało, 2006 r. / Fot. Agnieszka Szymula
Jak informuje autorka wystawy Agnieszka Szymula, kustosz w Dziale Etnologii, jest to wystawa ilustrująca obrzędy i zwyczaje okresu wiosennego w Tychach i okolicy, m.in.: czas Wielkiego Postu, okres Wielkanocy, obchody dnia Zielonych Świątek i Bożego Ciała. Fotografie i eksponaty prezentowane na ekspozycji przybliżą zwiedzającym okres od lat międzywojennych do współczesności. Założeniem wystawy jest pokazanie, co z tradycyjnej kultury ludowej rodzimych mieszkańców przetrwało do dzisiaj i co się zmieniło w porównaniu z latami trzydziestymi ubiegłego wieku.

Zdobienie jajek metodą batikową przez Annę Jawilak-Toniak z Wilkowyj (Tychy), 2007 r. / Fot. Agnieszka SzymulaDział Upowszechniania i Promocji zapowiada, że będą ogłoszone konkursy, towarzyszące wystawie: dwa plastyczne dla tyskich przedszkolaków, dzieci i młodzieży z Tychów i okolic oraz literacki dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjów oraz dla mieszkańców Tychów i okolic.
Ekspozycja potrwa do kwietnia 2014 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tychy to nie tylko Tyskie. Tak trzymac!!! czekamy na relacje w marcu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.