Facebook Google+ Twitter

Sobotnia noc z rosyjską piosenką w Zielonej Górze

Klamka zapadła. Jest skompletowana lista gwiazd estrady na tegoroczny Festiwal Piosenki Rosyjskiej. Zadbała o to strona rosyjska. - Wschód spotyka się z Zachodem – z kolei cieszą się polscy organizatorzy. Jednodniowy festiwal rusza 16 lipca. Wszystkie bilety zostały już sprzedane.

To czwarta osłona festiwalu, który wśród lokalnych polityków ciągle wzbudza ostre kontrowersje. Ciąży bowiem nad nim widmo propagandowego Festiwalu Piosenki Radzieckiej, największej estradowej machiny czasów PRL.

Dzisiejsi organizatorzy odżegnują się od tej wielkiej hucpy, chociaż w kuluarach wspominają ów festiwal z łezką w oku. Do Zielonej Góry wówczas przyjeżdżały świecące blaskiem najwięksi polscy artyści estradowi, zaś wielu innym występ na zielonogórskim amfiteatrze dawał awans do elity artystycznej. Mogłem to obserwować bezpośrednio jako jeden z pracowników komitetu organizacyjnego festiwalu w latach 1977-78. Było to dziesięć dni artystycznego szaleństwa, wliczając w ten festiwal pełny wachlarz najprzeróżniejszych dodatkowych imprez, spotkań, wystaw, wernisaży, konferencji, prelekcji i wszelakich zjazdów pisarzy, filmowców, malarzy.

Dziś młody, nie pamiętający tych czasów, dyrektor Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, Tomasz Nestorowicz, szef zielonogórskich radnych SLD w ratuszu, wysupłał na światło dzienne listę artystów, którzy wystąpią i staną w szranki o bój głównej nagrody na deskach amfiteatru imienia Anny German.

Pojawią się więc amerykański wokalista Michael Bolton, piosenkarz z Iranu, Arash, Maceo Parker i... Julio Iglesias, junior syn Julia, brat Enrique.

Z Rosji zjadą: wokalistka Alina Artz z zespołu Via Sirius, która prowadziła poprzednią edycję festiwalu, Korni, Slava, Aleksej Czumachow.

Z kolei ze strony polskiej wystąpią: Katarzyna Zielińska z Chłopakami, Sonia Bohosiewicz, Urszula Dudziak z chórem z Bitwy na Głosy, Plateau, Natalia Lesz, Papa D. (dawniej Papa Dance), Krzysztof Responek, Stachursky, a także Poparzeni Kawą Trzy, czyli zespół złożony z dziennikarzy, w składzie, którego uplasowały się osoby: Wojciech Jagielski, Jarosław Kret, Roman Osica, Krzysztof Zasada, Marian Hilla, Mariusz Gierszewski, Krzysztof Tomaszewski.

- To nie jest przypadkowy dobór! - zastrzega się Nestorowicz i dodaje dla Wiadomości24pl: -
Artyści, którzy zgłosili swój akces na występ w Zielonej Górze musieli przejść najpierw specjalne eliminacje zorganizowane przez Telewizję Polską. Zaśpiewają, oczywiście, piosenki po rosyjsku, minimum jedną zwrotkę i refren.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Krzysztof Respondek wygrał Festiwal Piosenki Rosyjskiej - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sztandarowe widowisko zielonogórskich władz za nami. Byliśmy świadkami imponującego tv show. Organizatorzy zacierają ręce, tak samo zacierają ręce kibice Falubazu. Namieszali nieco w realu, bowiem telewidzowie żadnej soczystej kropelki z tego ich protestu nie uświadczyli. Producenci tv do maksimum wyciszyli wszelkie nieprzychylne okrzyki zorganizowanej grupy fanów speedwaya. Byli oni bowiem niezadowoleni, że miasto miliony zł przeznaczyło na festiwal, a żużlowi pokazało figę. Przed transmisją tv, w trakcie odczytywania listu Władimira Putina do widzów festiwalu, wznosili okrzyki: Z Falubazu miasto słynie, wy marzycie o Putinie. Potem jeszcze: Chcemy miliona, zamiast Michaela Boltona. Kilkudziesięciu agresywnych kibiców umiejętnie wyprowadzono. Sama zaś widownia także przeciwstawiała się protestującym kibicom, stąd ci po pierwszej osłonie, zignorowani, opuścili amfiteatr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko więc stało się jasne. 5O tys. zł i Złoty Samowar wdarł się w ręce Krzysztofa Respondka, z kolei Srebrny Samowar wypełniony 30 tys. zł przechwycił Stachursky, Brązowy zaś z 15 tys. zł powędrował do Sylwii Grzeszczak. Prezydent miasta Janusz Kubicki powiedział dziś, ze marzy mu się festiwal trwający przez kilka dni z kalejdoskopem imprez, spotkań, plenerów, tak jak to było na Festiwalu Piosenki Radzieckiej. I chyba wie, co mówi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu nie ma odrobiny fuszerki. Zaprogramowano, zaaranżowano, wykonano w blasku kolorowych jupiterów. Tu są najlepsze wzorce Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Hitem tegorocznego festiwalu jest rozstawienie w kilkunastu miejscach widowni grup agitacyjnych, które w trakcie wykonywania piosenek inscenizują autentyczne zadowolenie i aplauz dla występujących wykonawców. W drugiej osłonie ujrzeliśmy ostatnią czwórkę wykonawców pragnących pozyskać w Zielonej Górze 50 tys. zł: Sonia Bohosiewicz, Papa D., Plateau i Krzysztof Respondek. Rozpoczęło się telefoniczne głosowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wg zapowiedzi organizatorów tegoroczna scenografia miała być oszałamiająca. W24 zdradzają, że dzisiejszy zwiastun festiwalowej scenografii, to potwierdzenie faktu, że od następnego roku cały mechanizm organizacyjno-realizatorski ma przypaść w ręce TVP. Toteż przed chwilą ujrzeliśmy kalejdoskop kolorowych fajerwerków, tv show, ale to wszystko na ekranach telewizorów. W rzeczywistości barwy scenografii, mimo ataków przeróżnych reflektorów, są wypłowiałe. Niemniej robi to oszałamiające wrażenie. Reżyser także zadbał o aranżację widowni, na której pojawiły się zorganizowane grupki dziewcząt i chłopców z aplauzem sekundujące występującym artystom. Kibice Falubazu zamilkli. Uderzenie było celne. Festiwal kolorowych świateł zawładną widzami. Nawet z desek amfiteatru Stachursky wykrzyknął, że śpiewa w imię miłości i przyjaźni. Jesteśmy więc po pierwszej osłonie. Rzucono na widzów najpierw ubiegłoroczną laureatkę festiwalu, skąpo ubraną Dereszowską. Potem zaprezentowali się pierwsi wojownicy walczący o Złoty Samowar: Kasia Zielińska, grupa Poparzeni Kawą Trzy, Stachursky , Urszula Dudziak, Sylwia Grzeszczak i Natalia Lesz. Ale na scenie brylował prezenter Tomasz Kamel, w cieniu którego była dostojna Alina Artz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janina Kotna-Chcica
  • Janina Kotna-Chcica
  • 16.07.2011 00:50

Drogi Józku i Jurku ,może na festiwal Pieśni Obłąkanych z Nienawiści do tego co było? Macie panowie po 5 lat i jesteście PISowskimi krasnalami? Poza tym nauczcie się poprawnie pisać!Co do festiwalu w Zielonej Górze,lepsze to niż próby festiwalu pieśni francuskiej czy innej,których prawdziwi Polacy próbowali robić tutaj wcześniej i było nie wyszło , a Amfiteatr był pusty! Drodzy panowie,szkoda mi Was !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Buras
  • Jan Buras
  • 16.07.2011 00:35

Drogi Józku! To nie jest tuba Ojca Tadeusza,ani twojego idola-kotka Alika!Ludzie takich jak ty mają już dość!Twoje ulubione Radio M. Pochwali Cię!Marysie i Moherowe Many-przytulą!Dla mnie osobiście jesteś małym,paskudnym PIS-owcem! Już niedługo kolejna miesięcznica i marsz w stylu wujka A. z pochodniami!Najlepiej drogi Jurku( pewnie z Chicago) i Śmieszny Józku zaproście Ewę Bem,Janka Pietrzaka ,Janka Pospieszalskiego,Pawła Kukiza( musi mieć flaszkę z "S") ,czerwonego Wiśniewskego,muszkę Rosiewicza i zrobcie sobie Festiwal Pieśni Jarosława i Zbysia Zbawicieli IV RP w Toruniu,przy fontannie wód termalnych cwanego Teddiego,drogi Józku i Jurku-głosuj tylko na prawdziwych Polaków,słuchaj prawdziwej moherowej muzyki a potem Tworki!

Komentarz został ukrytyrozwiń
lucek wander
  • lucek wander
  • 15.07.2011 21:58

Ten organizator piosenki rosyjskiej w Zielonej Górze to stary pezetperowiec i w dawnych czasach trzymający palec w dupie starykom radzieckim.To dopiero swołocz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wladimir
  • wladimir
  • 15.07.2011 21:54

Ten organizator piosenki rosyjskiej w Zielonej Górze to stary pezetperowiec i w dawnych czasach trzymający palec w dupie starykom radzieckim.To dopiero swołocz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pinokio
  • pinokio
  • 15.07.2011 21:24

tylko w polsce jest mozliwe takie chamstwo.azja,bez urazy azjaci

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.