Facebook Google+ Twitter

Social media - trzymają nas w domu czy mobilizują do wyjścia?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-17 18:25

Był boom na Grono, Fotkę, Naszą Klasę, a obecnie na Facebooka oraz platformy zakupowe takie jak FastDeal.pl. Największe polskie i zagraniczne media społecznościowe pozwalają niemalże na pełne funkcjonowanie życia towarzyskiego w Internecie.

Ale czy tylko? Czy mogą rozwinąć nasze życie towarzyskie również poza komputerem?

Portale internetowe pozwalają nam na odnalezienie starych znajomych, poznanie nowych, wypowiadanie się na różne tematy oraz manifestowanie własnych poglądów i przekonań. Możemy się na nich nie tylko w pełni zaprezentować, ale także rozwiązywać quizy i dowiadywać się do jakiej gwiazdy Hollywoodu jesteśmy podobni. Tylko czy są to rzeczywiście social media?

Na początku było Grono

Pierwszym polskim serwisem społecznościowym jest założone w 2004 roku Grono.net. Początkowo serwis ten miał być zamknięty – rejestracja następowała dopiero po otrzymaniu zaproszenia. Idea świetna – zaproszenie dawało pewność, że w serwisie znajdują się sami znajomi, którzy chcą utrzymywać kontakty ze sobą także drogą online. W praktyce jednak wyglądało to już inaczej. Serwis rozrastał się bardzo szybko – pod koniec 2004 roku liczył już 29 tys. użytkowników – zaś zaproszenie przestało być barierą uczestnictwa. Z czasem zaczęło dochodzić nawet do sprzedaży zaproszeń w serwisach aukcyjnych, a sami użytkownicy chcieli mieć grono nie po to, żeby kontaktować się ze starymi znajomymi, tylko żeby zyskiwać nowych. Tylko czy prawdziwych?

Plaga fałszywych kont

Pojawianie się fałszywych kont „znajomych” zaczęło jednak tak naprawdę narastać dopiero wraz z nadejściem, największego jak do tej pory serwisu społecznościowego, jakim jest nasza-klasa.pl Serwis wzorowany jest na zachodnim Classmates.com, miał on na celu pomagać w ponownym nawiązaniu kontaktu osobom, które razem chodziły do szkoły. Szał na posiadanie profilu na nk ogarnął starsze i młodsze pokolenie. Serwis stał się szybko trzecią najpopularniejszą stroną w Polsce, po Google i Onet.pl (wg Alexy). Wraz z szaleńczym wzrostem popularności zaczęły pojawiać się problemy charakterystyczne dla tego typu mediów. Pierwszym był niebezpieczny wzrost kont fikcyjnych – spośród 14mln użytkowników 6% to profile fikcyjne (oficjalnie; ile jest tzw. ukrytych avatarów nikt nie wie). Drugim – wyścig w zdobywaniu znajomych. Rekordziści mają ich nawet po kilka tysięcy – część z nich to konta fikcyjne, część autentyczni użytkownicy, którzy przyjmują rozsyłane masowo zaproszenia. Warto jednak sobie zadać pytanie czy media społecznościowe powinny nam dostarczać właśnie tego typu rozrywek?

Boom na facebooka i MySpace

Obecnie nastał czas Facebooka i MySpace. Jednak czy serwisy zachodnie, które szturmują polski rynek, oferują prawdziwe więzi między internautami? Dyrektor zarządzający MySpace Mobile John Faits powiedział: „o społeczności można mówić wtedy, kiedy wychodzimy z domu i spotykamy się z przyjaciółmi”. Sieć ma być tylko początkiem znajomości, która kontynuowana powinna być także poza nią. W 2006 roku Time ogłosił MySpace „wzorową metropolią online” i przyznał jego twórcy tytuł Człowieka Roku. Polska wersja MySpace pojawiła się w czerwcu 2008 roku. W tym samym czasie zawitał u nas również Facebook, którego śmiało można uznać za niekwestionowanego triumfatora polskiego Internetu. Przez rok swojej działalności portal ten zdobył ponad dwa miliony nowych użytkowników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Poruszona ważna tematyka. Za to (+5).
Należałoby jednak kontynuować i poszerzyć temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.