Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9011 miejsce

Socjalistyczne czasomierze w stołecznym PKiN

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-06-16 11:31

Od 5 czerwca, w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, możemy oglądać wystawę zatytułowaną "Socjalistyczne czasomierze". Prezentacja czasomierzy została przygotowana z inicjatywy Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

Plakat wystawy / Fot. Klub Miłośników Zegaró i ZegarkówKlub Miłośników Zegarów i Zegarków to znacząca grupa miłośników zegarków skupiona wokół strony zegarkiclub.pl i jej forum dyskusyjnego.

Pewnie zupełnie przypadkowo początek, tej pierwszej zorganizowanej przez Klub wystawy, o jednym z aspektów tamtych socjalistycznych czasów zbiega się z rocznicą daty ich końca, symbolizowaną pierwszymi wolnymi wyborami. Jak można poprzez samą organizację wystawy wnioskować, w odróżnieniu od oceny historycznej czasu, czasomierze tamtego okresu są obdarzone sporym sentymentem wśród miłośników zegarków. Dużo dyskutuje się o nich na forum, a szczegółowość rozważań zainteresowanych, skrupulatne podnoszenie detali rozwiązań i wzorów zadziwia wszystkich odwiedzających forum.

Materiał o zegarkach radzieckich w kosmosie / Fot. Klub Miłośników Zegarów i ZegarkówPrezentowane w dużej ilości i różnorodności czasomierze zostały udostępniona przez kilku zaledwie członków klubu, którzy na forum dyskusyjnym posługują się nickami: Alamo, Jan89R, Nick555, Ellore, Kadarius, Rproch i Władek (książki). Jak się okazało, za względu na brak miejsca, nie wszystkie z przygotowanych modeli zostały zaprezentowane. Oczywiście królują czasomierze radzieckie, jak się okazuje z wielu fabryk produkcyjnych i w ogromnej różnorodności wzorów. A jakże, są zegarki z podwarszawskiego Błonia, są czasomierze NRD-owskie a nawet rumuńskie i czeskie. Gabloty udekorowane są gazetami z końca tego trudnego okresu historii.

Szczególnym opracowaniem przedstawionym na wystawie jest aspekt zegarków radzieckich używanych przez kosmonautów. Jak się okazuje, rywalizacja w przestrzeni wymagała specjalnych, odpowiedniej jakości czasomierzy. Jej elementem jest także prezentacja polskiej literatury zegarmistrzowskiej, gdzie jak warto podkreślić, nasze dokonania są bardzo znaczące. Szczególnie istotne i unikatowe na skalę światową są opracowania braci zakonnych z Niepokalanowa: Wawrzyńca Podwapińskiego i Bernarda Bartnika.

Przed otwarciem wystawy / Fot. Klub Miłośników Zegarów i ZegarkówNa wystawie prezentowane są także książki współtwórcy i prezesa Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków Profesora Zdzisława Mrugalskiego. Książkę o charakterze popularnonaukowym "Czas i urządzenia do jego pomiaru”, tego właśnie autora można nabyć w muzeum nie tylko w trakcie trwania wystawy.

W tym miejscu należą się specjalne podziękowania kolekcjonerom, którzy przekazali obiekty na wystawę oraz tym członkom Klubu, którzy ją przygotowali (Darek, Staruszek, Kadarius, Ellore, Marcin_LL, Marta).

Wszystkim zainteresowanym polecam odwiedziny Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać do września bieżącego roku.

Dodatkowe dokumenty przygotowane na wystawę:
1. Ruskie w kosmosie
2. Polska literatura zegarmistrzowska – opracowanie informacyjne

Autor: Władek Meller

Tekst pierwotnie opublikowany na stronie pb.info.pl

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.