Facebook Google+ Twitter

Socjolog za kółkiem. Zamiast badań poprowadzi TIR-a

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-10-18 13:16

24-letnia Marta Firlit z Przecławia koło Brzezin zostanie zapewne jedynym w Polsce socjologiem – kierowcą tira. Drobna blondynka będzie mogła prowadzić nawet 40-tonowe ciężarówki.

Pani Marta skończyła socjologię na Uniwersytecie Łódzkim i właśnie pisze pracę magisterską. We wtorek zaś celująco zdała wewnętrzny sprawdzian na prawo jazdy kategorii C w Łódzkim Stowarzyszeniu Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów. Jeszcze w tym tygodniu przystąpi do egzaminu państwowego. Marzy też o prowadzeniu cysterny i zamierza zdobyć... licencję pilota.


fot. Marek Kowal/Express Ilustrowany– Pierwszy raz zasiadłam za kierownicą samochodu na polnej drodze jako 13-letnia dziewczynka – mówi Marta Firlit. – Lubię prowadzić, przychodzi mi to z łatwością. Spędziłam za kierownicą tira 30 godzin i cieszę się, że nauczyłam się jeździć tak dużym i ciężkim samochodem. Nie boję się również drobnych awarii i napraw. W razie potrzeby poradzę sobie z wymianą koła, które waży 120 kg.

Dlaczego przyszła magister socjologii zamierza zostać kierowcą? – Chcę jeździć tirem, gdyż zarobki są wysokie (4 – 5 tys. zł netto miesięcznie), można poznać różne zakątki Europy i zdobyć wiedzę dotyczącą logistyki. Kto wie, może przyda mi się ona, gdy kiedyś będę chciała założyć własną firmę logistyczną? Wtedy żaden kierowca nie wprowadzi mnie w błąd.

Pani Marta robi prawo jazdy kategorii C w ramach programu unijnego „Jeżdżę w Europie”. Mając umiejętność kierowania tirem, szybciej znajdzie pracę niż jako socjolog. Aktualnie brakuje kierowców dużych ciężarowych samochodów, którzy miesięcznie przejeżdżają 10–15 tys. kilometrów.

"Organizujemy w tym roku bezpłatne kursy na prawo jazdy kat. C dla 75 osób – mówi Andrzej Majewski, prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów. – Pieniądze na kształcenie kierowców samochodów ciężarowych – 1,3 mln zł – pochodzą z funduszy europejskich. Na taki kurs czeka w kolejce 1200 osób." MKI

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pragnę zaznaczyć, że jeszcze o godz. 13:29 tytuł był ZUPEŁNIE INNY.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł jest OK :) Opowiada historię podobną do mojej własnej: Teolog za klawiaturą. Zamiast dbać o parafian troszczy się o poprawne działanie serwerów korporacyjnych ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak dla mnie to jest spam

Komentarz został ukrytyrozwiń

A poza tym, po jakiego diabła kształcić... socjologów, jak tiry są bez kierowców ?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł powinien brzmieć np.: "Pierwszy socjolog kierowcą tira" (to Pierwszy jednak trzeba byłoby wczesniej sprawdzić)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł tego artykułu jest fatalnie skonstruowany! Jedyna w Polsce pani socjolog? To więcej socjologów w kraju nie ma?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.