Facebook Google+ Twitter

Soczi 2014. Igrzyska zimowe w cieniu korupcji i ekologicznej dewastacji

Dziś rusza XXII Olimpiada Zimowa w Soczi, trwać będzie do 23 lutego. 2,9 tys. zawodników z całego świata będzie walczyć o 98 kompletów medali. Same igrzyska znajdują się jednak od dawna w cieniu wielkich kontrowersji.

 / Fot. EPA/ANTONIO BATW 2007 roku, decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Soczi zostało wybrane na przyszłego organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Rosjanie w rywalizacji pokonali Salzburg i południowokoreański Pyeongchang. Jednym z kryteriów decyzji była ogromna suma pieniędzy przeznaczona na organizację przedsięwzięcia przewidywana na 12 mld dolarów. Sprawa już wtedy budziła wiele kontrowersji, gdyż Soczi położone nad Morzem Czarnym i na przedgórzu Kaukaskim znajduje się w strefie oddziaływania klimatu subtropikalnego, jedynie w górach w ciągu zimy utrzymuje się pokrywa śnieżna i temperatura poniżej zera, ale nawet wtedy mrozy są bardzo łagodne. Według danych Weather and Climate, temperatura w lutym waha się od 5 do 13 stopni Celsjusza. W opinii wielu komentatorów, od początku organizacja mistrzostw wyglądała bardziej na pojedynek prezydenta Rosji z naturą niż na organizowanie przemyślanej imprezy sportowej w miejscu do tego przeznaczonym.

 / Fot. By Russian Post, Publishing and Trade Centre W 2008 r. rozpoczęto inwestycje mające na celu zbudowanie praktycznie od zera całej infrastruktury olimpijskiej. Jedną z osób odpowiedzialnych za projekt był Borys Niemcow i Leonid Martyniuk. W filmie dokumentalnym "Igrzyska Putina" napiętnowali oni skalę korupcji przy organizacji przetargów. Ich raport wskazywał, że wzrosła ona z 3 do 50 procent wartości każdej inwestycji. Pomimo przeznaczenia sumy 12 mld dol krótko po otrzymaniu organizacji imprezy było wiadomo, że kosztować ona będzie znacznie więcej. Nikt jednak nie przypuszczał, że łączny koszt wyniesie 50, a według niektórych szacunków, nawet 60 mld dolarów. Przy czym wskazuje się, że połowę wymienionej kwoty pochłonęła korupcja. Dla porównania Zimowe Igrzyska w Vancouver kosztowały pomiędzy 3.5 a 6 mld dol.

To jednak nie koniec problemów. Prasa na całym świecie zarzuca Rosjanom dewastację środowiska naturalnego, dyskryminację mniejszości seksualnych i nieludzkie traktowanie imigrantów pracujących przy budowie obiektów. Znamienna jest historia mokradeł soczańskich, które stanowiły prawdziwy raj dla 65 gatunków unikalnych ptaków. Dziś te unikalne tereny leżą zasypane pod dwumetrową warstwą żwiru i kamieni, która ma ustabilizować grząski grunt w strefie obiektów olimpijskich. Mimo tego Dmitry Chernyshenko, dyrektor komitetu organzacyjnego Igrzysk Olimpijskich, zapewnia: "Organizujemy ekologiczne zawody (...), które w sposób skokowy poprawią sytuację środowiska. Ta sytuacja jest nowa dla naszego państwa i stanowi pierwszy krok by zademonstrować wszystkim, że można budować w harmonii z naturą".

Z Parku narodowego w Soczi uciekły niedźwiedzie brunatne spłoszone działalnością buldożerów i ciężkiego sprzętu, Podobny los spotkał pstrągi w rzece Mzmyta wypływającego z gór Kaukazu i wpadającego do Morza Czarnego. Rzekę podporządkowano pracom i zmieniono jej charakter topograficzny, wody zostały zanieczyszczone licznymi chemikaliami w wyniku czego tamtejsze pstrągi zniknęły zupełnie.

Uwagę międzynarodowej opinii publicznej przykuły również niezbyt dobre warunki zakwaterowania części dziennikarzy i sportowców. Podwójne toalety, butelki zamiast kranów, malowanie trawy i żółta woda stały się już obiektem kpin. Trudności nie uniknęli również Polscy sportowcy. Kilka dni temu polscy panczeniści informowali, że stłoczono ich w jednym pokoju i żeby zachować choć odrobinę prywatności odgrodzili się meblami.

A wszystko to atmosferze zagrożenia terrorystycznego po zamachu w Wołgogradzie i groźbach terrorystów. 29 grudnia w wyniku eksplozji zginęły 34 osoby a 108 zostało rannych. Wśród wielu niedociągnięć kwestia zabezpieczenia igrzysk jest oceniane pozytywnie. Bezpieczeństwa ma pilnować 70 tys żołnierzy, funkcjonariuszy milicji i oddziałów specjalnych. Siły bezpieczeństwa będą miały do swojej dyspozycji tysiące kamer i bezzałogowe drony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.