Facebook Google+ Twitter

Soczi 2014 - konkurencja dodatkowa: Specnaz

Niemiecki "Spiegel" przybliżył najsolidniejszą gwarancję Władimira Putina na zapewnienie ładu i porządku w Soczi. Zimowe Igrzyska Olimpijskie to najpoważniejszy sprawdzian dla doborowych jednostek Specnazu.

Bank Rosji; moneta 25-rublowa upamiętniająca XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi 2014.; wikipedia; public domain / Fot. Bank Rosji
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi są dla Władimira Putina priorytetem z wielu względów. Aspekt bezpieczeństwa jest bezsprzecznie najważniejszy. Utrzymanie spokoju w blisko 150-milionowej Rosji ugruntowuje pozycję pierwszego człowieka w państwie. Putin o tym wie, ale ostatnie wydarzenia w Wołgogradzie dały do zrozumienia, że zawsze są chętni zburzyć niezachwianą fasadowość. Nikt w Rosji nie wątpi, że Soczi jest celem terrorystów. Elitarne oddziały Specnazu będą gotowe dokonać cudów. Za wszelką cenę.


"Mogliśmy zostać bohaterami"

Weteran sił specjalnych, pułkownik FSB, Aleksander Michajłow jest pewien, że już za cztery tygodnie możemy być świadkami wydarzeń nie tylko sportowych. Jego dossier może zaświadczać o doświadczeniu i umiejętnościach. Swoją karierę rozpoczynał w 1973r. od służby w KGB. W latach 1982-2005 pozostawał w szeregach owianej mroczną sławą grupy antyterrorystycznej "Alfa". Poznał warunki stawiane przez nieprzyjaciela w Afganistanie, Czeczenii, czy podczas miejskich operacji w Moskwie. Wierzy, że obędzie się bez wpadek: "Moi towarzysze zrobią wszystko, aby zapobiec tragedii." Michajłow, który komenderował akcją uwalniania zakładników w moskiewskim teatrze na Dubrowce wie, co to znaczy popełnić błąd. Pamiętnej październikowej nocy 2002r. zginęły 133 osoby z ponad 900 ludzi, jacy stali się zakładnikami czeczeńskich separatystów: "Mogliśmy zostać bohaterami. Zamiast tego, staliśmy się przed całym światem idiotami i przegranymi." Oczywiście nie chce, by powtórzył się taki czy inny krwawy scenariusz. Jednakże nie jest hurraoptymistą: "Soczi jest najważniejszym celem islamistów. Terror w Wołgogradzie jest prawdopodobnie tylko rozpoczęciem." W dwóch samobójczych atakach zginęły 34 osoby. Prezydent Władimir Putin ogłosił wszem i wobec, że Rosja będzie "kontynuować batalię przeciwko terrorystom, aż do ich zupełnego wytępienia."

"Cień Prezydenta"

Pobieżny rzut oka na mapę geopolitycznych sił przekonuje nawet laika, że Soczi nie jest położone w spokojnym regionie. Ziemie nad wschodnim wybrzeżem Morza Czarnego są zatrzęsieniem islamskich terrorystów. Kabardo-Bałkaria, Czeczenia, czy Dagestan to główne zarzewia niepokoju. Tylko w ostatnim roku dokonano 33 zamachów na Północnym Kaukazie, które nie były przypadkowym wyrazem niezadowolenia pojedynczych osób. Moskwa uważnie przygląda się i analizuje sytuację. Putin wraz z Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji, Nikołajem Patruszewem już we wrześniu 2013r. rozpoczął mobilizację sił celem zabezpieczenia Zimowych IO przed zakusami terrorystów. Postawiono w stan gotowości dodatkowych 50.000 policjantów, oficerów wywiadu i żołnierzy. Łodzie podwodne patrolują u wschodniego wybrzeża Morza Czarnego, a drony monitorują wioskę olimpijską z powietrza. Nowoczesny system rakietowej obrony powietrznej S-400 (ozn.: NATO SA-21 Growler) ma nie dopuścić do bardziej złożonych form agresji. 170.000 jednostek pod komendą rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych pilnuje ogólnokrajowych szlaków komunikacyjnych. Żołnierze elitarnych oddziałów pojawią się w każdym zagrożonym miejscu w ciągu kilku minut. To nie lada wyzwanie zapewnić natychmiastową pomoc w 400-tysięcznym mieście, które rozciąga się na prawie 150 (!) kilometrów wzdłuż wybrzeża. Soczi rywalizuje z ukraińskim Krzywym Rogiem o miano najdłuższego miasta na świecie. Przy okazji igrzysk uruchomiono nową linię kolejową dla ekspresów; odcinek 71 kilometrów.

Mapa Rosji z lokalizacją Soczi; wikipedia; public domain / Fot. wikipediaTo wszystko wymaga jeszcze gwarancji wewnętrznego bezpieczeństwa i lojalności. Władimir Putin zawierza w tej kwestii Wiktorowi Zołotowowi. Nazywany "Cieniem Prezydenta" był przez dłuższy czas szefem Osobistej Ochrony Prezydenta (SBP; część FSO - Federalna Służba Ochrony). Ludzie nazywani "Men In Black" mają już jednak nowego szefa. Putin potrzebował Zołotowa w innym miejscu. W lipcu oddał mu odpowiedzialne stanowisko w dowództwie Wojsk Wewnętrznych MWD Rosji. Generał-pułkownik zaczął od mobilizowania Specnazu i podwyżki uposażeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.