7295 miejsce

Soczi: Dario Cologna po raz drugi mistrzem olimpijskim

W piątek na igrzyskach w Soczi odbyła się trzecia konkurencja w biegach narciarskich mężczyzn. Bieg indywidualny na 15 km stylem klasycznym wygrał szwajcarski faworyt - Dario Cologna, dla którego jest to drugie złoto w Rosji.

/ Fot. EPA / HENDRIK SCHMIDTZmagania w biegu indywidualnym na 15 km stylem klasycznym były trzecią konkurencją w biegach narciarskich mężczyzn podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska dziewięćdziesięciu dwóch zawodników, w tym czterech Polaków: Macieja Kreczmera, Macieja Staręgi, Sebastiana Gazurka i Pawła Klisza.

Wśród faworytów wymieniani byli Szwajcar Dario Cologna, Kazach Aleksiej Połtoranin, Szwed Johan Olsson i Norweg Martin Johnsrud Sundby. Bieg rewelacyjnie rozpoczął reprezentant gospodarzy - Aleksander Biessmiertnych. Rosjanin na pierwszym punkcie pomiaru czasu (2,2 km) prowadził. Za nim znajdowali się: Olsson (1,1 s straty), Fin Iivo Niskanen (3,1), Szwed Lars Nelson (5,1), Sundby (8,8), Rosjanin Stanisław Wołżeńcew (7,0), Cologna (7,0), Rosjanin Jewgienij Biełow (8,0), Połtoranin (8,3), Niemiec Hannes Dotzler (9,1), Czech Lukas Bauer (9,4) i Francuz Adrien Backscheider (9,9). Inni zawodnicy tracili natomiast co najmniej 10 s.

Kolejny punkt pomiaru czasu usytuowano po 5 km. Na nim najszybszy był już inny narciarz - Niskanen. Na drugie miejsce przesunął się Cologna (8,5 s straty), a na trzecie spadł Biessmiertnych (9,4). Czwarty był Olsson (10,1 s straty), szósty Połtoranin (14,4), a siódmy Sundby (17,4). Z kolei tuż za połową dystansu (8 km) na czoło stawki wysforował się Szwajcar, który na drugie miejsce zepchnął Fina (0,7 s straty), a na miejsce trzecie przesunął się Szwed (7,0). Na tym etapie zmagań było już widać, że bieg nie układa się po myśli Norwega (7.; 24,1 s straty) i Kazacha (9.; 25,3).

Na 2,5 km przed metą przewaga Dario wzrosła nad kolejnym zawodnikiem do 25,4 s. Był nim Johan, za którym plasował się Iivo (35,6 s straty) i Szwed Daniel Richardsson (44,9). Na ostatnich kilometrach nie nastąpiły już żadne zmiany jeśli chodzi o zwycięstwo. Mistrzem olimpijskim został Dario Cologna (czas biegu 38.29,7 min), który w Soczi wygrał również bieg na 30 km (skiathlon). Medal srebrny wywalczył Johan Olsson (28,5 s straty), a brązowy wyszarpał wręcz Daniel Richardsson (38,8), bowiem czwartego na mecie Iivo Niskanena pokonał zaledwie o 0,2 s.

Natomiast niespodziewanie na dziewiątym miejscu rywalizację zakończył Aleksiej Połtoranin (1.13,5 min straty), a na trzynastym Martin Johnsrud Sundby (1.37,7 min). A jak wypadli Biało-czerwoni? Maciej Kreczmer został sklasyfikowany na dwudziestej dziewiątej pozycji (2.29,0 min straty), Sebastian Gazurek na pięćdziesiątej piątej (4.37,0), Paweł Klisz na sześćdziesiątej czwartej (5.21,9), a Maciej Staręga na sześćdziesiątej szóstej (5.37,4).