36689 miejsce

Soczi: dobry występ polskich panczenistek w wyścigu na 1500 m

Holenderki zdominowały olimpijską rywalizację w wyścigu na 1500 m na torze łyżwiarskim w Soczi. Z dobrej strony zaprezentowały się trzy Polki, z których najlepiej wypadła liderka Katarzyna Bachleda-Curuś, zajmując szóstą lokatę.

Katarzyna Bachleda-Curuś (Polska) / Fot. Sasha KrotovRywalizacja w wyścigu na 1500 m była czwartą konkurencją kobiecą w łyżwiarstwie szybkim tuż za półmetkiem XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim kurorcie Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska trzydziestu sześciu zawodniczek, w tym trzech Polek: Natalii Czerwonki, Luizy Złotkowskiej i Katarzyny Bachledy-Curuś. Biało-czerwoni kibice najbardziej liczyli na tę ostatnią, która w niedzielę miała szansę na swój pierwszy indywidualny medal olimpijski.

34-latka pochodząca z Sanoka jechała w szesnastej,trzeciej od końca parze - razem z Julią Skokową. Zarówno Polka, jak i Rosjanka zaprezentowały się dobrze i linię mety przecięły niemal jednocześnie. Niestety okazało się, że są to rezultaty plasujące je poza podium. Na domiar złego zawodniczka gospodarzy okazała się nieco szybsza od naszej reprezentantki.

Ostatecznie Katarzyna Bachleda-Curuś została sklasyfikowana na szóstej pozycji. Tuż przed nią znalazła się Julia Skokowa, a pierwsze cztery lokaty zajęły Holenderki, które zdominowały rywalizację. Mistrzynią olimpijską niespodziewanie została Jorien ter Mors, która specjalizuje się w short tracku. W dodatku ustanowiła ona rekord toru w Adler Arenie oraz rekord igrzysk olimpijskich.

Medalem srebrnym musiała zadowolić się ta, która była główną faworytką - Ireen Wust. Natomiast medal brązowy przypadł Charlotte van Beek, a tuż za podium uplasowała się Marrit Lenstra. Z kolei Luiza Złotkowska zajęła miejsce jedenaste, a Natalia Czerwonka piętnaste. Dla Polek jest to dobry prognostyk przed sobotnim wyścigiem drużynowym (2400 m), bowiem analizując wyniki rywalek powinny one walczyć z Rosjankami o wicemistrzostwo olimpijskie. Poza ich zasięgiem, przynajmniej teoretycznie, są znakomite Holenderki.