Facebook Google+ Twitter

Soczi: Justyna Kowalczyk nie ukończyła biegu na 30 kilometrów

Dystans 30 km w kobiecych biegach narciarskich określany jest mianem "królewskiego". To najbardziej prestiżowa konkurencja, w której w Rosji najlepsza okazała się Norweżka Marit Bjoergen. Natomiast Justyna Kowalczyk zeszła z trasy.

Justyna Kowalczyk tuż po zejściu z trasy / Fot. PAP/Grzegorz MomotBieg masowy na 30 km stylem dowolnym był szóstą, ostatnią konkurencją w biegach narciarskich kobiet podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska pięćdziesięciu siedmiu zawodniczek, w tym czterech Polek: Justyny Kowalczyk, Pauliny Maciuszek, Sylwii Jaśkowiec i Kornelii Kubińskiej. Faworytek do podium było jednak tylko kilka.

Według wielu ekspertów biegów narciarskich, a także bukmacherów, ton rywalizacji miały nadawać Norweżki Marit Bjoergen i Therese Johaug oraz Szwedka Charlotte Kalla, dla których zagrożeniem miała być przede wszystkim Justyna Kowalczyk, a także Rosjanka Julia Czekaliewa, Norweżka Heidi Weng i Czeszka Eva Vrabcova-Nyvltova.

W tak długim biegu dużą rolę odgrywa smarowanie sprzętu narciarskiego. By więc wyrównać szanse zawodniczek regulamin zezwala na dwie zmiany nart podczas biegu - po 10 i 20 km. Na najdłuższym dystansie w Rosji zawodniczki musiały pokonać sześciokrotnie pięciokilometrową pętlę. Na początku rywalizacji tempo dyktowały naprzemiennie Therese Johaug i Marit Bjoergen. Po 5 km zawodniczki te prowadziły. W dziesięciu sekundach mieściło się jednak jeszcze szesnaście innych narciarek, w tym Justyna Kowalczyk (siódma lokata).

Już po 10 km na atak zdecydowała się trzyosobowa grupa Norweżek - Johaug, Kristin Stoermer Steira i Bjoergen, którą próbowała gonić Krista Lahteenmaki i Justyna Kowalczyk. Na początku Fince się to udawało, ale Polka została dogoniona przez peleton. Po 12,5 km przewaga czołówki nad Lahteenmaki wynosiła 17 s, a nad grupą, w której biegła Kowalczyk kolejne 10 s. Wtedy to jednak najlepsza polska biegaczka narciarska zdecydowała się na zejście z trasy.

Zapowiedź rywalizacji w biegu na 30 km z udziałem Justyny Kowalczyk


W połowie dystansu Krista Lahteenmaki została doścignięta przez liczną grupę narciarek, które miały nieco ponad pół minuty straty do Marit Bjoergen, Kristin Stoermer Steiry i Therese Johaug. Na tym etapie rywalizacji wszystko wskazywało na to, że jeżeli którejś z reprezentantek kraju Wikingów nie dopadnie kryzys, rozstrzygną o podziale medali między sobą - zwłaszcza, że na 10 km przed metą ich przewaga nad resztą stawki wzrosła do 50 s.

Na ostatnich kilometrach nie nastąpiły już żadne zmiany jeśli chodzi o pierwszą trójkę. Prowadzące Norweżki przebiegły niemal cały dystans razem. Rozstrzygnięcie miało miejsce dopiero na ostatnim podbiegu tuż przed wjazdem na stadion. Mistrzynią olimpijską została Marit Bjoergen (czas biegu 1:11.05,2 h). Medal srebrny wywalczyła Therese Johaug (2,6 s straty), a brązowy Kristin Stoermer Steira (23,6). Natomiast niespodziewanie na trzydziestym czwartym miejscu rywalizację zakończyła Charlotte Kalla (5.13,3 min straty), która prawdopodobnie odczuwała jeszcze skutki niedawnego przeziębienia, o którym dwa dni temu poinformował szwedzki sztab szkoleniowy.

Tuż po biegu Justyna Kowalczyk podała powody zejścia z trasy. Przyczyną było nadepnięciem na jej nartę i obicie lewej, kontuzjowanej stopy na pierwszym kilometrze rywalizacji przez Finkę Aino-Kaisę Saarinen. W efekcie Polka mimo, że biegła z miejscową blokadą bólową nie była w stanie kontynuować biegu ze względu na duży ból. A jak wypadły pozostałe Biało-czerwone? Sylwia Jaśkowiec zameldowała się na mecie trzydziesta trzecia (4.42,4 min straty), Paulina Maciuszek czterdziesta pierwsza (7.39,5), a Kornelia Kubińska czterdziesta trzecia (8.52,5).

Wyniki biegu masowego na 30 km stylem dowolnym kobiet:
Medal złoty: Marit Bjoergen (Norwegia) 1:11.05,2 h
Medal srebrny: Therese Johaug (Norwegia) 2,6 s straty
Medal brązowy: Kristin Stoermer Steira (Norwegia) 23,6
...
4. Kerttu Niskanen (Finlandia) 1.21,7
5. Eva Vrabcova-Nyvltova (Czechy) 1.21,9
6. Aurore Jean (Francja) 1.22,3
7. Coraline Hugue (Francja) 1.24,3
8. Emma Wiken (Szwecja) 1.26,4
9. Seraina Boner (Szwajcaria) 1.29,8
10. Laura Orgue (Hiszpania) 1.32,1
...
19. Heidi Weng (Norwegia) 2.40,9
...
32. Julia Czekaliewa (Rosja) 4.41,4
33. Sylwia Jaśkowiec (Polska) 4.42,4
34. Charlotte Kalla (Szwecja) 5.13,3
41. Paulina Maciuszek (Polska) 7.39,5
43. Kornelia Kubińska (Polska) 8.52,5

...
Justyna Kowalczyk (Polska) nie ukończyła biegu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.