Soczi: Kamil Stoch mistrzem olimpijskim na skoczni normalnej!

Kamil Stoch w niedzielę rywalizował w pierwszej męskiej konkurencji skoków narciarskich na zimowych igrzyskach olimpijskich w rosyjskim kurorcie Soczi. Polak zdeklasował rywali, bijąc rekord normalnej skoczni, i wywalczył złoty medal!

Kamil Stoch / Fot. Łukasz PieczyrakRywalizacja na skoczni normalnej (HS 106) była pierwszą konkurencją w skokach narciarskich mężczyzn podczas trwających od piątku XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim kurorcie Soczi. Na liście startowej, wśród pięćdziesięciu zawodników, znalazły się nazwiska czterech Polaków: Kamila Stocha, Jana Ziobry, Macieja Kota i Dawida Kubackiego. Biało-czerwoni kibice najbardziej liczyli na tego pierwszego, który miał w niedzielę walczyć nie tyle o medal, co o zwycięstwo.

Wśród największych faworytów do triumfu wymieniani byli trzej skoczkowie: Kamil Stoch, Austriak Gregor Schlierenzauer i Niemiec Severin Freund, a "czarnym koniem" konkursu miał być Austriak Michael Hayboeck. Po pierwszej serii najbliżej tytułu mistrza olimpijskiego był Polak. Stoch skokiem na odległość 105,5 m (142,0 pkt) pobił rekord skoczni i wyprzedzał drugiego Norwega Andreasa Bardala aż o 6,8 pkt (101,5 m; 135,8 pkt). Na miejscu trzecim plasował się Słoweniec Peter Prevc (102,5 m; 234,8 pkt), a tuż za podium Hayboeck (101,0; 133,4).

Natomiast Schlierenzauer był dopiero osiemnasty, a Freund zaliczył upadek i tylko dzięki dalekiemu skokowi zakwalifikował się do drugiej serii (mimo że został sklasyfikowany na czterdziestej czwartej pozycji). Pierwsze bardzo dobre skoki oddali również dwaj inni Biało-czerwoni. Siódma lokata przypadła Maciejowi Kotowi (101,5 m; 131,6 pkt), a dziewiąta Janowi Ziobrze (101,0; 130,6). Do ich wysokiego poziomu nie udało się tylko dostosować Dawidowi Kubackiemu, który jako pierwszy nie uzyskał awansu do serii finałowej (97,5 m; 118,3 pkt).

Zapowiedź rywalizacji na skoczni normalnej z udziałem Kamila Stocha

W drugiej serii konkursu w czołowej trójce nie nastąpiły duże zmiany. Kamil Stoch zniósł ciążącą na nim presję i poszybował na odległość 103,5 m (278,0 pkt) - znów najdalej z całej stawki. Tym samym lider Pucharu Świata był w kompleksie Russkije Gorki klasą samą dla siebie i po 42 latach powtórzył pamiętny sukces Wojciecha Fortuny z igrzysk olimpijskich w Sapporo, zdobywając mistrzostwo olimpijskie. Natomiast Peter Prevc i Andreas Bardal zamienili się miejscami. Słoweniec w finałowej próbie skoczył 99,0 m (265,3 pkt) i wywalczył medal srebrny, a Norweg zaliczył odległość 98,5 m (264,1), która dała mu medal brązowy.

W ścisłej czołówce na próżno można szukać nazwisk dwóch innych wielkich faworytów. Gregor Schlierenzauer zajął ostatecznie jedenaste miejsce (253,3 pkt), a Severin Freund trzydzieste pierwsze (217,7). Z kolei ten, który miał sprawić niespodziankę - Michael Hayboeck - skoczył 98,5 m (258,0 pkt) i zajął piątą lokatę. Natomiast spośród pozostałych Polaków najlepiej wypadł Maciej Kot, który dzięki skokowi na odległość 98,5 m zajął miejsce siódme (255,8 pkt). Jan Ziobro skoczył w serii finałowej 99,0 m i został sklasyfikowany na trzynastej pozycji (252,4 pkt). Z kolei Dawid Kubacki został sklasyfikowany ostatecznie na trzydziestej drugiej pozycji.

Wyniki konkursu na skoczni normalnej (HS 106):
Medal złoty: Kamil Stoch (Polska) 278,0 pkt
Medal srebrny: Peter Prevc (Słowenia) 265,3
Medal brązowy: Anders Bardal (Norwegia) 264,1
...
4. Thomas Diethart (Austria) 258,3
Olimpijskie podium: Peter Prevc (Słowenia, Kamil Stoch (Polska), Andreas Bardal (Norwegia) / Fot. PAP/EPA5. Michael Hayboeck (Austria) 258,0