Facebook Google+ Twitter

Soczi: Podium dla Rosjan w biegach narciarskich na 50 km

W niedzielę w rosyjskim kurorcie Soczi odbyła się ostatnia konkurencja w biegach narciarskich. Bieg masowy na 50 km stylem dowolnym wygrał Aleksander Liegkow. A na kolejnych stopniach podium stanęli Maksym Wylegżanin i Ilja Czernousow.

 / Fot. PAP/EPAZmagania w biegu masowym na 50 km stylem dowolnym były ostatnią konkurencją w biegach narciarskich podczas dobiegających końca XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska sześćdziesięciu sześciu zawodników, wśród których nie znaleźli się Polacy. Faworytów do podium było jednak tylko dziesięciu. Eksperci biegów narciarskich i bukmacherzy wskazywali na Szwajcara Dario Colognę, Rosjan - Aleksandra Liegkowa, Maksyma Wylegżanina i Ilję Czernousowa, Szwedów - Daniela Richardssona, Johana Olssona i Andersa Soedergrena oraz Norwegów - Martina Johnsruda Sundby'ego i Pettera Northuga.

Rywalizacja miała bardzo podobny przebieg do większości konkurencji rozgrywanych wśród mężczyzn ze startu wspólnego. Na początku od czołowej grupy odpadali tylko najsłabsi zawodnicy, ale i tak przez znaczną cześć dystansu na prowadzeniu znajdowało się około trzydziestu biegaczy. Nikt nie decydował się na rozerwanie stawki. Jedynie Matti Heikkinen kilkanaście kilometrów przed metą zdecydował się na atak. Był on jednak spowodowany tym, że większość narciarzy zmieniała narty, a Fin z tego zrezygnował. W pewnym momencie jego przewaga wyniosła nawet 22,5 s, ale siła peletonu sprawiła, że został on szybko doścignięty.

Dopiero na ostatnim kilometrze bardzo wysokie tempo narzucili Rosjanie, przez co czołówka szybko się porwała. Na kilkaset metrów przed metą z przodu było już tylko ośmiu zawodników, którzy zostali podzieleni jeszcze na dwie czteroosobowe grupy. W tej, która walczyła o medale było aż trzech reprezentantów gospodarzy - Aleksander Liegkow, Maksym Wylegżanin i Ilja Czernousow oraz Norweg Martin Johnsrud Sundby.

Jako pierwszy finisz rozpoczął Liegkow i gdy objął prowadzenie, już go nie oddał, zostając mistrzem olimpijskim "na królewskim dystansie". To największy sukces w karierze 30-letniego Rosjanina, który już rok temu w Oslo pokazał, że w biegu na 50 km krokiem łyżwowym czuje się bardzo dobrze, po tym jak okazał się najlepszy w tej konkurencji. Natomiast za jego plecami na metę niemal jednocześnie wpadli Wylegżanin i Czernousow. Fotokomórka przesądziła, że ten pierwszy wywalczył medal srebrny, a ten drugi medal brązowy. Tym samym całe podium olimpijskie okazało się być rosyjskim, co jest pierwszym przypadkiem w historii biegów na igrzyskach, że narciarze tego kraju wywalczyli wszystkie medale w jednej konkurencji.

Dopiero na czwartej pozycji na mecie zameldował się Sundby, który po tym jak wygrał prestiżowy cykl zawodów Tour de Ski jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jeszcze gorzej spisał się jego rodak Northug, który został sklasyfikowany na osiemnastej pozycji oraz Szwajcar Cologna, który zajął miejsce dwudzieste siódme. On jednak miał pecha, bo na dwa kilometry przed metą złamał lewą nartę i stracił szanse na medal. Natomiast inni faworyci - trzej Szwedzi - zostali sklasyfikowani na lokatach siedem - dziewięć.

Wyniki biegu masowego na 50 km stylem dowolnym mężczyzn:
Medal złoty: Aleksander Liegkow (Rosja) 1:46.55,2 h
Medal srebrny: Maksym Wylegżanin (Rosja) 0,7 s straty
Medal brązowy: Ilja Czernousow (Rosja) 0,8
...
4. Martin Johnsrud Sundby (Norwegia) 1,0
5. Siergiej Dolidowicz (Białoruś) 14,3
6. Robin Duvillard (Francja) 14,9
7. Anders Soedergren (Szwecja) 17,8
8. Daniel Richardsson (Szwecja) 24,4
9. Johan Olsson (Szwecja) 32,1
10. Iivo Niskanen (Finlandia) 32,3
...
18. Petter Northug (Norwegia) 44,5
27. Dario Cologna (Szwajcaria) 1.26,4

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.