Soczi: Polska jedenasta w klasyfikacji medalowej

Podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim kurorcie Soczi na podium stanęli reprezentanci dwudziestu sześciu państw. Klasyfikację medalową wygrali gospodarze, a Polska uplasowała się tuż za pierwszą dziesiątką.

Płonący znicz XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi / Fot. Presidential Press and Information OfficeW niedzielę wieczorem w Soczi przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach dokonał oficjalnego zamknięcia XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Pora więc na podsumowanie zdobyczy medalowych. W ciągu szesnastu dni rywalizacji, podczas których przeprowadzono dziewięćdziesiąt osiem konkurencji, na olimpijskim podium stanęli reprezentanci dwudziestu sześciu państw.

Klasyfikację medalową wygrali gospodarze imprezy, mimo że nie zdobyli medalu w ulubionej konkurencji prezydenta Władimira Putina - hokeju na lodzie mężczyzn. Rosjanie wywalczyli trzydzieści trzy krążki - trzynaście złotych, jedenaście srebrnych i dziewięć brązowych. Największą gwiazdą Sbornej był Wiktor An, który w short tracku został potrójnym mistrzem olimpijskim i sięgnął po krążek brązowy.

/ Fot. EPA/ANATOLY MALTSEVNa podium uplasowała się też ekipa Norwegii (11 złot, 5 sreber, 10 brązów) i Kanady (10-10-5). Natomiast Polska zajęła wysokie jedenaste miejsce, powtarzając sukces ze Squaw Valley (1960). Pod względem liczby wywalczonych medali Biało-czerwoni powtórzyli najlepszy wynik z Vancouver (2010), ale pod względem ich koloru pobili rekord. Jeszcze nigdy bowiem reprezentanci z kraju nad Wisłą nie przywieźli z zimowych igrzysk olimpijskich więcej niż jeden złoty medal.

W Soczi spośród polskich olimpijczyków na najwyższym stopniu podium stanęli: skoczek narciarski Kamil Stoch, biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk i panczenista Zbigniew Bródka. Ten pierwszy dokonał tego aż dwukrotnie, po wygraniu we wspaniałym stylu zarówno konkursu na skoczni normalnej (HS 106), jak i dużej (HS 140). Z kolei "Polska Królowa Zimy, Śniegu i Nart" mimo złamanej piątej kości lewego śródstopia zdeklasowała rywalki w swojej koronnej konkurencji - biegu indywidualnym na 10 km stylem klasycznym, a strażak z Łowicza wygrał o włos (o 0,003 s!) łyżwiarski wyścig na 1500 m.

Najlepszy polski panczenista zdobył również wraz z Konradem Niedźwiedzkim i Janem Szymańskim medal brązowy za wyścig drużynowy (3200 m). Natomiast ich koleżanki z toru łyżwiarskiego - Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska - w tej samej konkurencji, tyle że na 2400 m, sięgnęły po medal srebrny. Te sukcesy Biało-czerwonych na igrzyskach w Soczi sprawiły, że Polski Komitet Olimpijski wypłaci rekordową sumę nagród finansowych dla zawodników - 832,5 tys. zł. A to również za sprawą rekordowej liczby dziewięciu naszych medalistów.