Facebook Google+ Twitter

Soczi: sensacja w narciarskiej sztafecie! Polki siódme

Polki w składzie: Kornelia Kubińska, Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec i Paulina Maciuszek zajęły siódme miejsce w biegu rozstawnym 4x5 km podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Medale zdobyły Szwedki, Finki i Niemki.

Justyna Kowalczyk i Kornelia Kubińska (Polska) / Fot. A.Momot, PAPZmagania w biegu rozstawnym 4x5 km (2x5 km stylem klasycznym i 2x5 km stylem dowolnym) były czwartą konkurencją kobiecą w biegach narciarskich na półmetku XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim kurorcie Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska pięćdziesięciu sześciu sportsmenek z czternastu sztafet, w tym czterech Polek z numerem dziewiątym: Kornelii Kubińskiej (9-1), Justyny Kowalczyk (9-2), Sylwii Jaśkowiec (9-3) i Pauliny Maciuszek (9-4).

Eksperci biegów narciarskich i bukmacherzy do zwycięstwa typowali przedstawicielki kraju Wikingów. O medal srebrny miały walczyć natomiast Finki i Szwedki. Z kolei celem Biało-czerwonych miało być miejsce punktowane, co najmniej ósme. Bieg bardzo dobrze rozpoczęły dwie sztafety. Po pierwszej zmianie stylem klasycznym na prowadzeniu znajdowały się Rosjanki (Julia Iwanowa) i Czeszki (Eva Nyvltova-Vrabcova; 0,6 s straty). Nieco dalej biegły Szwedki (Ida Ingemarsdotter; 4,3 s straty), Norweżki (Heidi Weng; 6,5), Francuzki (Aurore Jean; 6,6) i Niemki (Nicole Fessel; 7,9). Natomiast Polki były jedenaste (Kornelia Kubińska; 31,9 s straty).

Zmiana druga techniką klasyczną to był popis umiejętności narciarskich "Polskiej Królowej Zimy, Śniegu i Nart". Justyna Kowalczyk wraz z upływem czasu i dystansu mijała kolejne rywalki i przyprowadziła polską sztafetę w czołówce, tuż przed znakomitą Therese Johaug z Norwegii, do której na linii startu i mety traciła aż 25,4 s. Po 10 km na pierwszym miejscu biegły Szwedki (Emma Wiken), a dalej plasowały się: Finki (Aino-Kaisa Saarinen; 0,4 s straty), Niemki (Stefanie Boehler; 1,2), Polki (Justyna Kowalczyk; 13,0), Norweżki (Therese Johaug; 13,4) i Francuzki (Celia Aymonier; 13,6).

Jako trzecia w polskiej ekipie na swoją zmianę stylem dowolnym wyruszyła Sylwia Jaśkowiec. Polka pobiegła bardzo dobrze, utrzymując czwartą lokatę (32,7 s straty) oraz wyprzedzając Norweżki (Astrid Uhrenholdt Jacobsen; 33,4) i Francuzki (Anouk Faivre Picon; 33,6). A wyraźnie z przodu znajdowały się Finki (Kerttu Niskanen) i Niemki (Claudia Nystad; 5,8 s straty), za którymi podążały Szwedki (Anna Haag; 25,7).

Na ostatniej zmianie w polskiej sztafecie krokiem łyżwowym wystąpiła Paulina Maciuszek - córka Józefa Łuszczka, mistrza świata w biegu na 15 km z 1978 roku. Polka wypadła dobrze. Mimo że dała wyprzedzić się Rosjance Julii Czekaliewej, dotarła do mety na dobrej, siódmej pozycji ze stratą 1.36,2 min do zwyciężczyń (przed rokiem na mistrzostwach świata w Val di Fiemme dziewiąte wówczas Biało-czerwone straciły do triumfatorek 3.35,0 min). A z przodu toczyła się pasjonująca walka o podium.

Krista Lahteenmaki starała się uciekać Denise Herrmann, za którymi w szaleńczą pogoń ruszyła Charlotte Kalla, a dalej Marit Bjoergen. Niemka szybko dogoniła Finkę i wydawać się mogło, że to one stoczą pojedynek o wygraną, ale Szwedka się nie poddawała. Nie można natomiast tego napisać o Norweżce. Bjoergen widząc, że nie jest w stanie zapewnić swojej drużynie medalu załamała się i linię mety minęła sensacyjnie jako piąta (53,6 s straty), dając się wyprzedzić jeszcze Francuzce Coraline Hugue (45,0).

Przed zakrętem prowadzącym na stadion Kalla dopadła Lahteenmaki i Herrmann i o miejscach na podium przesądził pasjonujący finisz na ostatniej prostej. Mistrzyniami olimpijskimi zostały Szwedki (czas biegu: 53.02,7 min). Medal srebrny wywalczyły Finki (0,5 s straty), a brązowy Niemki (0,9). Kolejny start, przedostatni, odbędzie się w środę 19 lutego. Rozegrany zostanie wtedy sprint drużynowy stylem klasycznym, w którym w ekipie polskiej będzie można zobaczyć Justynę Kowalczyk i Sylwię Jaśkowiec.

Wyniki biegu rozstawnego kobiet (4x5 km):
Medal złoty: Szwecja (Ingemarsdotter, Wiken, Haag, Kalla) 53.02,7 min
Medal srebrny: Finlandia (Kylloenen, Saarinen, Niskanen, Lahteenmaki) 0,5 s straty
Medal brązowy: Niemcy (Fessel, Boehler, Nystad, Herrmann) 0,9
...
4. Francja (Jean, Aymonier, Faivre Picon, Hugue) 45,0
5. Norwegia (Weng, Johaug, Jacobsen, Bjoergen) 53,6
6. Rosja (Iwanowa, Kuziukowa, Żukowa, Czekaliewa) 1.03,6
7. Polska (Kubińska, Kowalczyk, Jaśkowiec, Maciuszek) 1.36,2
8. Włochy (De Martin Topranin, Brocard, Piller, Debertolis) 2.17,2
9. Stany Zjednoczone (Randall, Bjornsen, Stephen, Diggins) 2.30,7
10. Czechy (Vrabcova-Nyvltova, Grohova, Novakova, Moravcova) 3.27,1

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.