Soczi: trzeci triumf Darii Domraczewej, Monika Hojnisz szósta

W poniedziałek w rosyjskim kurorcie Soczi odbyła się czwarta konkurencja w biathlonie kobiet. Bieg masowy wygrała największa faworytka - Daria Domraczewa. Na podium stanęły też Gabriela Soukalova i Tiril Eckhoff. Najlepsza z Polek była 6.

/ Fot. PAP/EPAZmagania w biegu masowym (12,5 km) były czwartą konkurencją w biathlonie kobiet podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska trzydziestu zawodniczek, w tym trzech Polek: Moniki Hojnisz, Weroniki Nowakowskiej-Ziemniak i Krystyny Pałki.

Faworytka była jedna - Daria Domraczewa, która w Rosji już wygrała bieg pościgowy (10 km) i indywidualny (15 km). A zagrozić miały Białorusince przede wszystkim Czeszka Gabriela Soukalova i Norweżka Tora Berger. Rywalizację najlepiej rozpoczęła mistrzyni olimpijska sprzed kilku dni w sprincie (7,5 km).

Słowaczka Anastazja Kuźmina po pierwszym strzelaniu prowadziła z czystym kontem. Za nią znajdowały się: Norweżka Tiril Eckhoff (0 pudeł; 3,2 s straty), Soukalova (0; 3,9), Domraczewa (0; 4,1) i Rosjanka Olga Zajcewa (0; 4,3). Inne zawodniczki traciły natomiast co najmniej 5 s - w tym Tora Berger, która na pierwszej rundzie zaliczyła upadek (23. lokata; 0 pudeł; 25,0 s straty). Po drugiej wizycie na strzelnicy na wyraźne prowadzenie wysforowała się faworytka z Białorusi (0 pudeł).

Na drugie miejsce awansowała Gabriela Soukalova (0 pudeł; 10,3 s straty), a na trzecie Niemka Evi Sachenbacher-Stehle (0; 13;9). Natomiast dwudziesta ósma była Tora Berger (1 pudło; 1.17,9 min straty) i już na tym etapie zmagań wiadomym było, że nie będzie liczyć się w walce o wysokie cele. Po trzecim strzelaniu przewaga Darii Domraczewej (0 pudeł) nad resztą stawki jeszcze wzrosła. Druga nadal biegła Soukalova (0 pudeł; 15,6 s straty), a trzecia Sachenbacher-Stehle (0; 35,4).

Podczas czwartej wizyty na strzelnicy liderka i wiceliderka raz się pomyliły, mimo tego na ostatnią rundę wybiegły na dwóch czołowych pozycjach. Białorusinka wyprzedzała Czeszkę o 14,7 s. A za nimi toczyła się pasjonująca walka o medal brązowy, do której włączyła się jedna z Polek. Wśród rywalizujących były: Sachenbacher-Stehle (0 pudeł; 33,5 s straty), Eckhoff (1; 38,5), Słowenka Teja Gregorin (0; 40,1) i Monika Hojnisz (0; 43,9).

Mistrzynią olimpijską, po raz trzeci w Soczi, została Daria Domraczewa (1 pudło; czas biegu: 35.35,6 min). Medal srebrny zdobyła Gabriela Soukalova (1 pudło; 20,2 s straty), a brązowy Tiril Eckhoff (1; 27,3). Na bardzo dobrej pozycji bieg masowy ukończyła Monika Hojnisz (0 pudeł; 54,9 s straty), a ponownie zawiodła Tora Berger, kończąc rywalizację na piętnastym miejscu (2 pudła; 1.42,2 min straty).

Spośród pozostałych Polek lepsza okazała się Krystyna Pałka, która dwukrotnie pomyliła się na strzelnicy (2.08,3 min straty). Natomiast Weronika Nowakowska-Ziemniak spudłowała aż cztery razy i uplasowała się oczko niżej od reprezentacyjnej koleżanki (2.09,6 min straty).