Facebook Google+ Twitter

SOFA ratyfikowana przez L.Kaczyńskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-26 19:56

Prezydent Lech Kaczyński ratyfikował umowę o statusie amerykańskich wojsk w Polsce. Dokument określany jest mianem SOFA - Status of Forces Agreement. SOFA została podpisana w grudniu 2009 roku. Była negocjowana w związku z podpisaniem w sierpniu 2008 roku porozumienia w sprawie ulokowania w naszym kraju elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Umowa umożliwi utworzenie okresowej, a później - zgodnie z deklaracjami USA, od 2012 roku - stałej bazy baterii
rakiet obrony powietrznej Patriot. W przyszłości umożliwi także stworzenie bazy rakiet SM-3 wchodzących w skład systemu obrony balistycznej. W dokumencie - w toku negocjacji z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych - zapisano, że żołnierze USA podlegają w pierwszej kolejności polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

W czasie negocjacji był to jeden z najtrudniejszych elementów. Bowiem, 90 procent umów USA z innymi państwami nie przewiduja takich rozwiązań. Państwo goszczące żołnierzy Stanów Zjednoczonych automatycznie rezygnuje z rodzimej jurysdykcji.

W przypadku Polski SOFA przewiduje odstąpienie od pierwszeństwa naszego wymiaru sprawiedliwości. Zawsze jednak, będzie to niezależna decyzja sądu, rozpatrywana indywidualnie dla każdego przypadku naruszenia prawa. Amerykańskie rakiety będą stacjonować w Morągu, w województwie warmińsko-mazurskim. Na miejscu ma rotacyjnie stacjonować około 100 żołnierzy Stanów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.