Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18326 miejsce

Sofia, miasto na styku kultur

Licząca niemal 1,3 mln mieszkańców stolica Bułgarii jest malowniczo położona w Kotlinie Sofijskiej, pomiędzy pasmami Bałkanu a masywem Witoszy. Miasto słynie z uzdrowiska balneologicznego i ośrodka sportów, zawłaszcza zimowych.

Rotunda św. Jerzego / Fot. Wikipedia Антична СердикаTracka osada Serdica z V w. p.n.e., a potem rzymska Colonia Ulpia Serdica, została w VI wieku zajęta przez plemiona starobułgarskie. Od 808 roku znana była pod nazwą Serdec, zmienioną w XI wieku na Triadicę, a w 1376 na Sofię. W latach 1018-1194 znajdowała się po panowaniem Bizancjum, od 1382 Turków. Po wyzwoleniu w 1877 roku, dwa lata później stała się stolicą Bułgarii.

Już w II wieku Rzymianie zbudowali termy, wykorzystując tutejsze źródła mineralne. Do tutejszych wód przybywa ciągle wielu kuracjuszy. Budynek w podłużne biało-brązowe pasy, to Łaźnie Mineralne, wzniesione w 1913 roku.
Najstarszymi obiektami są dwie cerkwie: zbudowana na miejscu rzymskich term wczesnochrześcijańska rotunda św. Jerzego (III-IV wiek) oraz bazylika św. Zofii (VI wiek), a także rzymska Baszta (IV-V wiek) – część obronnego muru miejskiego.
Rotunda św. Jerzego uchodzi za najstarszą zachowaną budowlę Sofii. Wzniesiona w czasie, kiedy miasto nosiło nazwę Serdika, uszkodzona przez Hunów została odbudowana, a potem przez Turków przekształcona w meczet. Wnętrze zdobią średniowieczne freski z różnych wieków. Najstarsze pochodzą z X wieku. Na kopule zachwyca fresk Chrystusa Pantokratora w otoczeniu czterech aniołów. Rotunda stoi w sąsiedztwie odrestaurowanej rzymskiej ulicy, datowanej na przełom III i IV wieku.

Cerkiew Swieta Pietka / Fot. Edal Anton LefterovCerkiew św. Zofii i Grób Nieznanego Żołnierza / Fot. K. NitaCerkiew św. Zofii / Fot. K. Nita
Jeśli dobrze się przyjrzymy dostrzeżemy glinianą rurę kanalizacyjną, a nieco dalej ruiny rzymskiego budynku.
Niedaleko katedry znajduje się niepozorna cerkiew św. Zofii, patronki stolicy Bułgarii. Druga najstarsza cerkiew sofijska została zbudowana na fundamentach kilku starszych kościołów pamiętających czasy rzymskiego miasta Serdika. Świątynie te zostały zniszczone w czasie najazdów Hunów, a potem Gotów. Obecną cerkiew wzniesiono za Justyniana Wielkiego w połowie VI wieku. W czasie II państwa bułgarskiego świątynia uzyskała status bazyliki metropolitarnej. Turcy przekształcili ją w meczet. Wchodzimy do środka. Przez częściowo przeszkloną podłogę dostrzegamy pozostałości starszych budowli. Na tyłach cerkwi znajduje się grób Iwana Wazowa, twórcy nowoczesnej literatury bułgarskiej. Przed wejściem do świątyni już z daleka widać potężnego lwa z brązu pełniącego wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pełno tam kwiatów. Trzy dni wcześniej, 22 września było Święto Niepodległości.

XIII-wieczna cerkiew św. Mikołaja / Fot. K. NitaDawny pałac carski obecnie Galeria Malarstwa / Fot. K. NitaZmiana warty przed pałacem prezydenckim / Fot. K. Nita
Maleńka prosta jednonawowa cerkiew św. Pietki Samardżijskiej na placu Niezawisimosti była urbanistycznym i geometrycznym centrum historycznej Serdiki. Zbudowano ją w XIV wieku, w czasie niewoli tureckiej, na fundamentach świątyni z czasów rzymskich. W przewodniku znajduję informację, że jej charakterystyczne posadowienie aż metr poniżej poziomu ulicy wynikało z tureckich przepisów. Wchodzi się tu z podziemnego pasażu handlowego, obok stacji metra Serdika. Wnętrze zdobią freski ze scenami biblijnymi. Malowidła te pochodzą z XIV, XVI i XVIII wieku.
Jest jeszcze jedna cerkiew Sweta Petka Paraskewa, zbudowana w 1241 roku, jako pałacowy paraklis sewastokratora Kałojana. Paraklis, to zdaje się maleńka cerkiew lub kaplica w Bułgarii. Ta została zbudowana na gruzach antycznej „wodnej świątyni”. Takie świątynie wznoszono przy świętych źródłach. Pełniły one funkcje sakralne i uzdrowicielskie. Cerkiew jest wkopana na 2 metry w ziemię. U góry przed cerkwią ludzie stoją w kolejce do kranu. Woda, którą nabierają w plastikowe butelki, ma podobno uzdrowicielską moc, gdyż pochodzi z cudownego źródełka, bijącego pod ołtarzem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

To prawda, Panie Pawle:) Powinnam napisać osobny artykuł o wszystkich nieporozumieniach związanych z kręceniem głową:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedyny kraj w którym naprawdę trzeba umieć kręcić głową :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bułgaria jest niedoceniona. Zgadzam się z Basią. Jest tam ogromne bogactwo historyczne do odkrycia. Ludzie są bardzo mili i gościnni, pogoda niezawodna, piękne góry, ceny przystępne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poznawałam Sofię, najpierw z nauczycielami z 5 krajów (oprowadziły nas bułgarskie koleżanki w Wracy), a później oczekując na samolot. To trochę mało czasu.
Centrum Sofii nie jest zbyt duże, więc udało nam się zobaczyć najważniejsze obiekty. Zabrakło czasu na muzea.
Ogromne wrażenie zrobiła na nas maleńka cerkiew Bojańska. Pani przewodniczka przybliżyła nam historię świątyni i zachęciła do poznawania Bułgarii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

szalenie ciekawe. Jakoś Bułgaria wpadła w zapomnienie. Natomiast w latach 60 tych i była hitem na topie. Jeszcze w siedemdziesiątych była słonecznym "zagłębiem". Niedoceniona przez turystykę i kiepsko promowana. Ale taka kopalnia historycznej przeszłości i skarbów kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ekstra!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W cerkwiach nie wolno robić zdjęć. Oto link do wspaniałej Cerkwii Bojańskiej: https://www.google.pl/maps/uv?hl=pl&pb=!1s0x40aa835e4285705d:0x1c6d9838c419ba63!2m10!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m4!1b1!2m2!1m1!1e1!3m1!7e115!4s/maps/place/cerkiew%2Bboja%25C5%2584ska/@42.6446642,23.2661757,3a,75y,102.19h,90t/data%3D*213m4*211e1*213m2*211sVS9yLTdgiBMAAAQvO_Rvuw*212e0*214m2*213m1*211s0x0:0x1c6d9838c419ba63!5scerkiew+boja%C5%84ska+-+Szukaj+w+Google&imagekey=!1e2!2sVS9yLTdgiBMAAAQvO_Rvuw&sa=X&ved=0ahUKEwjOrMHs9uTPAhVL1iwKHfxxCAQQoB8IezAO

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.