Facebook Google+ Twitter

Sojusz gazowy z Niemcami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-22 07:30

Unia Europejska chce, aby Polska, Niemcy i kraje bałtyckie stworzyły tak zwany region gazowy. To nie zagwarantuje nam ciągłości dostaw surowca - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta zwraca uwagę, że jeśli Rosja wstrzyma dostawy gazu, to w tej sytuacji mechanizmy pomocy unijnej nie zadziałają.

Unia dzieli Europę na regiony gazowe. Robert Zajdler, ekspert Instytutu Sobieskiego wskazuje, że region gazowy w takim składzie jak zaplanowała Unia jest dla Polski bardzo niekorzystny. W Komisji Europejskiej zastrzegają jednak, że to dopiero projekt.

Według analityków, obecność Niemiec (które są największym rynkiem gazowym w Europie) w naszym regionie sprawi, że zdominuje on pozostałe kraje. Łączne zużycie gazu w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii jest ponad czterokrotnie niższe niż u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy importują ponadto ponad trzy i pół razy więcej surowca.

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że w tej sytuacji unijne mechanizmy pomocowe nie zostałyby uruchomione nawet wtedy, gdyby Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do Polski.
Analitycy twierdzą, że znacznie korzystniejsze byłoby stworzenie regionu w składzie: Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.