Facebook Google+ Twitter

Sojusz PiS z ludowcami przeciw PO

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-16 07:54

PiS pomoże ludowcom uchwalić ustawę o opcjach walutowych. Obie partie chcą też razem obalić pomysł Platformy o zawieszeniu finansowania partii z budżetu - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Dziennik podkreśla, że po medialnej burzy wokół wicepremiera Waldemara Pawlaka coraz bardziej iskrzy w koalicji PO-PSL. Według "Gazety Wyborczej" wiele wskazuje na to, że ludowcom uda się - wbrew PO - uchwalić ustawę w sprawie opcji walutowych. Wcześniej podobne projekty złożyły PiS i Lewica.

"Gazeta Wyborcza" wyjaśnia, że ludowcy, w obawie przed bankructwem firm, chcą zawiesić egzekucję należności wynikających z umów opcyjnych na cztery miesiące - do czasu aż spory między bankami a firmami rozstrzygną sądy. Przed takim zapisem w ustawie przestrzega jednak były prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan. Jak wyjaśnił na łamach dziennika ustawodawca nie może ingerować w zawarte umowy, bo prawo nie działa wstecz.

"Gazeta Wyborcza" podkreśla, że jeśli PSL uda się przeprowadzić ustawę o opcjach przez Sejm, dojdzie do poważnego zgrzytu. Umowa koalicyjna zakazuje bowiem PO i PSL forsować ustawy przeciw sobie. Rzecznik PiS Adam Bielan już zapewnia, że jego ugrupowanie poprze propozycję PSL.

To niejedyna sprawa, w której ludowcy chcą się przeciwstawić PO - pisze "Gazeta Wyborcza" Razem z PiS planują też obalenie pomysłu koalicjanta, by zawiesić finansowanie partii z budżetu na dwa lata. PSL zarzuca Platformie, że jest to zabieg wizerunkowy a nie prawdziwe oszczędności.

Według "Gazety Wyborczej" atmosferę w koalicji podgrzewają też ostatnie medialne ataki na Waldemara Pawlaka. W ubiegłym tygodniu "Dziennik" zarzucił mu, że zbudował towarzysko-biznesowy układ, który żyje dzięki publicznym pieniądzom. Szef PSL musiał tłumaczyć się ze swoich działań - najpierw przed premierem Tuskiem, później podczas konferencji prasowej.

Politycy PiS próbują wykorzystać tę sytuację, jednak starają się nie atakować wicepremiera Pawlaka. Niektórzy działacze tej partii przyznają w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że nie chcą zrażać do siebie ludowców w razie gdyby w następnej kadencji Sejmu musieli proponować im koalicję.

Cały artykuł w "Gazecie Wyborczej"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.