Facebook Google+ Twitter

Sojusz z SLD i SdPl przyczyną rozpadu Partii Demokratycznej

W Partii Demokratycznej nastąpił rozłam. Część działaczy demokratów utworzyła nową frakcję – Forum Liberalne.

fot. Logo frakcjiNiezadowolona z aliansu z ugrupowaniami lewicowymi grupa członków demokratów, w tym przewodniczący pięciu regionów, utworzyła nowe ugrupowanie - Forum Liberalne. Na spotkaniu założycielskim ustalono, że jej celem, będzie budowa programu Polski liberalnej.

Z PD wystąpili: Artur Buczyński - przewodniczący Regionu Mazowieckiego, Marcin Celiński - członek Zarządu Krajowego i przewodniczący Regionu Lubelskiego, aktualnie szef grupy założycielskiej FL, Katarzyna Janus – członkini Zarządu Krajowego, Jan Maćkowiak – przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego, Wiesław Pietruszak – przewodniczący Regionu Lubuskiego oraz Marek Zieliński – przewodniczący Regionu Wielkopolskiego. Do Forum wszedł też b. wiceszef PD Wojciech Baluch. W ich ślady idą kolejni członkowie PD, którzy nie zgadzają się z ideą centrolewicowej koalicji.

PD nie chciało zarejestrować liberałów?

Szef komitetu założycielskiego stowarzyszenia podkreślił w rozmowie z PAP, że Forum powstało jako platforma wewnątrz PD, "skupiająca tych członków partii, którzy chcieli, by PD była "formacją liberalnego centrum". Jednak - jak powiedział Celiński - w wyniku kłopotów z rejestracją platformy, co blokować miały władze partii, przy jednoczesnym "dryfowaniu PD w stronę ścisłego sojuszu z SLD i SdPl", kilku działaczy zdecydowało się wystąpić z Partii Demokratycznej.

 

Celiński nie wyklucza, że z czasem Forum przekształci się w partię polityczną. Jak dodał, liberalne ugrupowanie ma szansę zdobyć w Polsce od 5 do 15 proc. poparcia. Celiński liczy, że w najbliższym czasie do Forum zdecydują się przyłączyć się inni członkowie PD, którzy sprzeciwiają się – jak powiedział – "centrolewowi".

Wiceszef PD Marcin Święcicki ocenił rozmowie z PAP, że powstanie Forum nie stanowi zagrożenia dla Demokratów. Jako "nieporozumienie" określił twierdzenia założycieli stowarzyszenia, że władze PD blokowały rejestrację Forum jako platformy wewnętrznej partii. "Wniosek o rejestrację czekał na rozpatrzenie, a Forum przecież działało" - podkreślił.

FL: Chcemy niskich podatków i tolerancyjnego społeczeństwa

Deklaracja FL głosi: "Najwyższą dla nas wartością jest wolność, a celem naszego działania – Polska liberalna. Liberalizm rozumiemy jako tendencję do minimalizowania zakazów i nakazów, otwierania obywatelom nowych możliwości działania i funkcjonowania w społeczeństwie oraz poszerzania sfery wolności człowieka. Mówiąc o Polsce liberalnej mamy na myśli nie tylko niskie i proste podatki, ale i otwarte na różnorodność, tolerancyjne społeczeństwo. Społeczeństwo ludzi wolnych, świadomych, a dzięki temu odpowiedzialnych. Chcemy przywrócić słowu „liberalizm” jego właściwe pozytywne dla wielu Polaków znaczenie. Wychodząc z założenia, że nasza wizja bliska jest wielu innym ludziom, zakładamy Forum Liberalne."

FL na pewno będzie partią, na którą z chęcią zagłosowaliby wyborcy PD, zdegustowani porzuceniem liberalnego programu dla gospodarki, kosztem sojuszu z lewicą. Przyszłość FL jest jednak niejasna, bowiem partia powstaje niejako "na gruzach" ugrupowania z poparciem rzędu 2% i siłą rzeczy przekonanie do siebie szerokiego elektoratu nie będzie łatwe. Być może szansą i "powiewem świeżości" dla FL będzie jednak większy udział ludzi młodych w jej władzach.

Przyszłość FL można śledzić na stronie ugrupowania: www.forumliberalne.pl .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Plany świetne, hasła mi odpowiadające, ale co z tego wyjdzie to dopiero zobaczymy. Jakoś wątpie, czy nowe ugrupowanie ma w tej chwili rację bytu na polskiej scenie politycznej. Tzn. istnieć pewnie będzie, ale czy spotka się z przychylnością wyborców... Nie jestem przekonany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam, dzieki za mile slowa :) tunio - PO jest swiatopogladowo konserwatywna, PD wrecz przeciwnie, pr0sti - SLD i SdPl sa gospodarczymi socjalistami, czesc PD to jednak wolnorynkowcy dlatego odchodza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.08.2006 17:49

SLD - SdPl to są partie jak najbardziej liberalne, w sam raz dla ''ideowych liberałów'', tylko szyld 'centrolewu' im nie odpowiada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Demokraci.pl powinni zostać wchłonięci przez Platformę.I tak sami nic nie osiągną.
Natomiast takie destrukcyjne ruchy jak dziś pogrążają Pd jeszcze bardziej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateuszu, byłeś szybszy z tą informacją niż PAP i inne agencje prasowe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paulino, generalnie się z Tobą zgadzam, jednak jest jedno "ale". Za PO lub SLD pójdą koniunkturaliści, bo oni będą mieli szanse. Co jednak z prawidziwymi, ideowymi liberałami światopoglądowymi i gospodarczymi? A tych jest niemało :) Forum Liberalne to praktycznie pierwsza prawdziwie liberalna (UPR jest konserwatywno-liberalna) oferta po 89.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem rozłam w Partii Demokratycznej do niczego dobrego nie prowadzi. Oznacza partie w rozsypce. Młodziez zapewne będzie zmierzać w kierunku Platfortmy a reszta w stronę SLD. Samodzielnie nie maja szansy istniec i coś znaczyc na scenie politycznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.