Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2174 miejsce

Sól kamienna z Wieliczki czy morska z Guérande?

Nazywana jest białym złotem lub białą śmiercią. Dla chemików jest chlorkiem sodu, mineralogów - halitem, a dla kucharzy podstawową przyprawą. Chociaż codziennie jej używam , dotąd nie zastanawiam się skąd pochodzi.

Gdyby zapytać Polaków skąd się bierze sól, większość odpowie: z Wieliczki. Dopiero zwiedzając kopalnię dowiadujemy się, że nie wydobywa się tu soli od kilkunastu lat. Wieliccy górnicy prowadzą już tylko prace konserwacyjne. Wydobywają sól, są to jednak minimalne ilości. Zwiedzam naszą kopalnię w Wieliczce co najmniej pięć razy w roku, zawsze z tym samym entuzjazmem. Zawożę tam moich gości z Francji, dla których Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce jest zawsze gwoździem programu w odkrywaniu Polski.

Tym razem to ja jestem goszczona w Bretanii. Bardzo się więc cieszę, gdy przyjaciółka proponuje mi wycieczkę na półwysep Guérande. Jedziemy w kierunku ujścia Loary. Przejeżdżamy przez most Saint Nazaire, potem jeszcze 30 minut jazdy samochodem i już jesteśmy w Saillé, starej wiosce bretońskiej. Zachowała się tu jeszcze tradycyjna architektura: małe, eleganckie domy z XVII i XVII wieku, o niesymetrycznych fasadach z charakterystycznymi wystającymi nieco kamiennymi łukami nad drzwiami wejściowymi i na brzegach dachów, w których tkwią charakterystyczne małe okienka. Przy ścianach domów rosną dorodne krzaki różnokolorowych hortensji. Szybko znajdujemy Maison des Paludiers
Będziemy zwiedzić saliny.

Oprowadza nas paludier, który, dzierżawi salinę i pracuje tu od ponad 20 lat. Co to znaczy paludier? - pytam. - Osoba pracująca na słonych bagnach. Palus z łac. znaczy bagno; np.: une plante paludéenne - to roślina bagienna. Usłyszę jeszcze wiele nazw technicznych pochodzących z łaciny. To pamiątka po Rzymianach, którzy zakładali saliny w podbitych krajach.

Nasz „bagiennik” opowiada z pasją o swojej pracy. Jest do niej przywiązany i dumny z tego, do czego doszedł. Mówi, ze sól z Guérande jest najlepsza na świecie. Pyta, czy ktoś słyszał o innej.
- Sól z Wieliczki - odpowiadam bez namysłu.
- Ach, jest pani Polką. Myślicie, że wystarczy mieć katedrę w kopalni, żeby sól była najlepsza? - pyta zadziornie. - Przecież to sól kamienna.
- Nie katedrę tylko kaplicę - prostuję. - Wiele kaplic. Jest tam też bardzo ciekawe muzeum, jeziorka, a nawet sanatorium. Sól długo przynosiła Polsce ogromne zyski. W XIV wieku, żupy dawały ponad 1/3 wszystkich dochodów naszego państwa. W XVI wieku żupa wielicka była jednym z największych przedsiębiorstw ówczesnej Europy! Kopalnia Soli w Wieliczce jest jedynym obiektem górniczym na świecie, czynnym bez przerwy od średniowiecza do dziś! - recytuję jednym tchem.
- Nasza sól ma oligoelementy, zawiera potas i wapń... Długo jeszcze wylicza przewagę soli morskiej nad kamienną. - Saliny są starsze od katedr, a nawet od korsarzy z Saint–Malo - dodaje z dumą.

Zrobiłam sobie wroga na dzień dobry. Powinnam była milczeć...
- Sól z Wieliczki też powstała z osadów morskich, mioceńskich około 15 milionów lat temu - brnę dalej. Jeśli się jej nie oczyszcza, zawiera wiele makroelementów i pierwiastków śladowych. Wzrusza tylko ramionami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

I właśnie jak już konsumować, to tylko sól kopalnianą. Ponieważ te makro i mikroelementy znacząco wzmacniają system immunologiczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za łaskawe przyjęcie mojego tekstu i ciekawe uzupełnienie.
Niestety nie dotarłam do Croisic. Natomiast zwiedziłam średniowieczne Guérande i przejeżdżałam przez Baule i Pornichet. O nich miał być mój następny tekst :) Moje wrażenia są dokładnie takie same, jak pańskie, Panie Wojtku. W kilku słowach oddał pan precyzyjnie istotę rzeczy.
Chciałabym, abyśmy przenieśli na nasz grunt sposób promowania naszych atrakcji turystycznych z Francji. 17% ich dochodu narodowego pochodzi z turystyki (jeśli dobrze zapamiętałam liczbę). To daje zatrudnienie ogromnej rzeszy ludzi, nie mówiąc o sporych dochodach…

Komentarz został ukrytyrozwiń

A sól jodowana Moniko też jest zdrowa ....5*/...http://wadowice24.pl/wasze-artykuly/1751

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sól kamienną lub morską można też kupić w sklepach z naturalną żywnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i marsz Ghandiego po sól, Tak, sól ma swoją historię - mocno wpławała na jej bieg. Robiono na niej niewąskie fortuny. Były w Europie szlaki solne kupców solnych. Nie wiem czy wiecie, ale sól jest niezbędna do prawidłowej pracy serca. Nasze łzy są słone, pot także.
Będęc w WIeliczce kupiłam woreczki soli. Także nie była tania, ale nie jak diabli droga. Niestety nigdzie nie udało mi się znaleźć tej naturalnej , zwykłej kamiennej soli. Czyżny tylko była do kupienia w Wieliczce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy "solny" temat i ciekawy region południowej Bretanii.Byłem, widziałem. Człowiek jedzie wąską drogą pomiędzy wielkimi połaciami -poszatkowanych na małe baseny- pól solnych, widząc co kawałek kopce solne. Wspaniały widok. Centrum solnego regionu , czyli Guerande, jest dla mnie przykłądem znakomitej promocji. Dookoła miasta już kilkanaście km przed nim wszędzie spotkać można tablice reklamujące "Średniowieczne miasto Guerande" .Warto je zobaczyć bo stare miasto otoczone murami i fosą i faktycznie czas się tam zatrzymał. Polecam jeszcze piękny i dziki wąski półwysep Le Croisic, Droga okalająca półwysep biegnie skrajem dzikiego wybrzeża.Natomiast prawdą jest , że po wschodniej stronie pól solnych, stosunkowo niedaleko jest nowobogacki kurort La Baule, hałasliwy, zatłoczony, zabudowany wysokimi hotelami, niemający NIC wspólnego z prawdziwie bretońskimi klimatami ( które uwielbiam, ale znależć je można dalej na północny -zachód) a nie na granicy z rejonem ujścia Loary.
PS a sól w samym Guerande droga jak diabli...
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.