Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12707 miejsce

Solar Impulse wylądował. To samolot przyszłości

Duży sukces energii słonecznej. Samolot Bertranda Piccard szykuje się do lotu dookoła świata.

gigantyczny samolot Solar Impulse wielki jak Airbus A340 / Fot. Wikimedia CommonsWe wtorek 24 lipca w godzinach wieczornych wrócił na ziemię szwajcarską, lądując na lotnisku macierzystym w Payerne/VD/CH, samolot solarny, wykonany z włókien węglowych Bertranda Piccard "Solar Impulse".
Był to pierwszy lot międzykontynentalny i liczył 6 000 km. Ten lot był "tylko" przygotowaniem do podróży dookoła świata planowanej na 2014 rok.

24 maja tego roku "Solar Impulse" wyruszył z granicy szwajcarsko-francuskiej, aby przez Madryt dotrzeć do Maroka i do Ouarzazate na południu. 6 lipca rozpoczął lot powrotny z Rabatu przez Madryt i Tuluzę, aby z tygodniowym opóźnieniem z powodu przeciwnego wiatru wrócić wczoraj do Szwajcarii.

Skrzydła tego samolotu o rozpiętości 63,40 m prawie w całości pokryte są słonecznymi ogniwami. Dzięki bateriom, samolot może lecieć nocą. 12 tys. ogniw fotowoltaicznych zasila 4 silniki elektryczne. Szczegółowe dane techniczne podaje Wiki.

Zobacz lądowanie Solar Impuls


Przez Gibraltar dr psychiatrii Bertrand Piccard pilotował ten wielki jak Airbus A340, lecz śmigłowy i lekki samolot, na energię słoneczną, na wysokości 8,5 tys. metrów, a nad Hiszpanią na 3,6 tys. metrów bez żadnych trudności.

Wczoraj Solar Impulse i jego pilot zostali przywitani przez fanów awiatyki, przyjaciół i rodziny z wielkimi honorami oraz z chórem rogów alpejskich i przy dźwiękach dzwonów krowich.

Awiatykom postać Bertranda Piccard wiele mówi, a wielu pamięta jego rekordowy lot balonem dookoła ziemi. Jest synem sławnego badacza Rowu Mariańskiego Jacquesa Piccarda oraz wnukiem Augusta Piccarda, który wykonał wiele lotów stratosferycznych, tak więc Bertrand Piccard kontynuuje pasje dziadka.

Gratulacje dla całego zespołu tego niezwykłego projektu i życzenia powodzenia w locie dookoła świata.

Viedo z lądowania można oglądać tutaj

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

I stało się IMpuls 2 z opóźnieniem wystartował dzisiaj z Abu Dhabi. Niesie przesłanie, że czas przesiąść się na energie odnawialne! - słowa Bernarda Piccard'a

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam stronę Solar Impulse w trzech językach do wyboru
http://solarimpulse.com/en/multimedia/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszyscy państwo macie trochę racji. każdy z osobna. Oczywiście, że za naszego życia taki samolot nie będzie pasażerskim. Jednak w lotnictwie sportowym ma sporą i szybką przyszłość. Akumulatory, magazynowanie energii słonecznej jest rzeczywiście problemem nr 1. Urządzenia kosmiczne już od dawna korzystają z ogniw słonecznych. Gdy pierwsze samoloty wzbijały się w powietrze nikt nie podejrzewał, ani w mrzonkach nie przypuszczał, że za kilkadziesiąt lat będzie samolot biorący a pokład kilkaset pasażerów, albo że wylądujemy na księżycu. Jedynym niewyczerpanym źródłem energii i ciągle nie wykorzystanym jest słońce.
Dlatego pionierski lot B. Piccard ma tak ogromne znaczenie i sens.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 28.07.2012 12:33

akurat tutaj P. Wasiluk ma racje .. pewnych barier techmologicznych z uwagi na konstrukcje przyrody przeskoczyć sie nie da {moc takiego samolotu zawsze bedzie mała i siła nośna przeciez to nie perpetum mobile}... ale takie zjawiska dają impuls do prac badawczych i to jest ważne!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie analogiczne opinie zbierały pierwsze samoloty i samochody. Patrząc na prototyp Citroena 2CV jakiś "specjalista z Ameryki" zapytał:
"co to jest, do czego to ma służyć i kto tym będzie jeździł?".
A potem kupiło te auta ponad 3,8 mln ludzi. :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To samolot przyszłości" Naprawdę? A co będzie przewoził oprócz pilota i wielkich nadziei? Bo jak na razie jego udźwig ogranicza się do pilota, a gdyby załadowano nań coś więcej, to nigdzie by nie poleciał. Moim skromnym zdaniem to jeszcze jeden rzucający się w oczy przykład, że zastosowanie energii odnawialnej dzieli się na zgodne z rachunkiem ekonomicznym i zdrowym rozsądkiem (np. podgrzewanie wody latem na własnym dachu, słoneczne doładowanie telefonu komórkowego) i kosztowne mrzonki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no dobra, ale to była połowa drogi, no prawie, tu na W24 . też był artykuł , że leci...
Nikt natomiast nie pisał , że wykonał i zakończył misję, a to stało się dopiero we wtorek wieczorem.24 lipca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Badacz
  • Badacz
  • 26.07.2012 19:02

Bez przesady artykuł już się ukazał w dniu 6 czerwca
http://technologie.newsweek.pl/solar-impulse-przelecial-dwa-kontynenty,92799,1,1.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Lubię ciekawostki nieoklepane ;) mam na nie czas. ;) .A co do solarnej technologii , to jest fascynująca.
Natomiast notatki n/t Piccarda są dyletanckie. np. ktoś napisał o locie przez morze Śródziemne. Tymczasem "całe morze" to cieśnina Gibraltaru ma ledwie 14 km szerokości, i tyle km nad wodą przeleciał Solaris Impulse.
O 1200 kg zamiast 1600 kg wagi samolotu nie wspomnę, a o tym że nie Piccard jest konstruktorem już pisałam.
@Przyznam się Robercie, że właśnie takie dyletanckie informacje, oraz ich powtarzane, zmobilizują mnie. Pozdrawiam i dziękuję za podziw.;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbara kapitalny artykuł absolutna nowość. Skala Twoich zainteresowań budzi mój wielki podziw. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.