Facebook Google+ Twitter

Solar Impulse wyruszył w lot międzykontynentalny. Z Hiszpanii do Maroka

Naukowcy dokładają sił, aby w nieodległej perspektywie, zbudować optymalny silnik na energię słoneczną. Taki, który mógłby w różnych wersjach, służyć do napędu pojazdów codziennego użytku, a także samolotów i rakiet, w tym kosmicznych.

Jednym z prototypów silników przyszłości napędzanych energią słoneczną może być napęd samolotu Solar Impulse. Taki właśnie samolot na "słońce" wyruszył wczesnym rankiem we wtorek, 5 czerwca 2012 roku, z Madrytu w swój pierwszy lot międzykontynentalny. Wylądować ma dziś o północy w stolicy Maroka, Rabacie - podała gazetaprawna.pl, powołując się na agencję France Presse.

Solar Impulse nie jest typowo doświadczalnym bezzałogowcem. Jego konstruktor – Szwajcar, Bertrand Piccard - jest jednocześnie jego pilotem. Tak, więc pilotowana przez swego konstruktora maszyna, wyruszyła z madryckiego lotniska Barajas o godzinie 5.22 czasu lokalnego (identyczny czas z polskim), w swój dziewiczy historyczny lot.

Według planu lotu, samolot po osiągnięciu 3600 metrów wysokości, skieruje się ku Sewilli, a na wysokości 8500 metrów przeleci Cieśninę Gibraltarską i około północy czasu polskiego pilot chce wylądować szczęśliwie w marokańskim Rabacie.

Solar Impulse podjął pierwsze próby lotu w 2011 roku. Wtedy utrzymał się w powietrzu przez 26 godzin. Teraz dotarł ze Szwajcarii do Barajas, 26 maja, po 17-godzinnym locie.

Maszyna na energię słoneczną, szwajcarskiego konstruktora, zbudowana jest z włókien węglowych. Według fachowców to motoszybowiec o rozpiętości skrzydeł 63,4 metrów - porównywalny z Airbusem A340 - i masie 1200 kilogramów. Jego napęd stanowią cztery silniki elektryczne, z których każdy ma moc 10 koni mechanicznych. Wszystkie zasilane są przez 12 tys. ogniw słonecznych.

Szwajcarski Solar Impulse ma być – informuje "Gazeta Prawna" - pierwszym z serii ekologicznych samolotów, które zdaniem konstruktora Piccarda, "zrewolucjonizują w przyszłości transport lotniczy oraz lotnictwo sportowe".

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.