Facebook Google+ Twitter

"Solaris" Stanisława Lema w Teatrze Śląskim w Katowicach

10 czerwca 2011 r. odbędzie się premiera "Solaris" na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego.

Przedstawienie wg klasycznej powieści science fiction S. Lema zaadaptował i wyreżyserował Jarosław Tumidajski. Scenografię zaprojektował Mirek Kaczmarek. Występuje troje aktorów Teatru Śląskiego tj. Karina Grabowska, Grzegorz Przybył i Andrzej Warcaba oraz gościnnie Jakub Kamieński.

Przedstawienie jest utrzymane w konwencji ponowoczesnej i dekonstruktywnej. Interesujące dekoracje są wykonane w stylu techno, multimedia, elektrotechnika, IT. Poszczególne elementy scenografii tworzą samoistne, ciekawe instalacje sztuki nowoczesnej np. kompozycja elektrycznych przedłużaczy, czy zestaw obrazów monitorowanego bagażu.

W spektaklu zawarte są aktualne odniesienia do "rozmytej" tożsamości współczesnego człowieka, trudności w orientacji w wymiarze realne-wirtualne, a także problemów z samoakceptacją ciemnych stron pamięci i charakteru. Jest także wątek relacji damsko-męskiej, która raczej niszczy niż pomaga w wyjściu z mrocznej i niezrozumiałej sytuacji egzystencjalnej.

Kolejna udana premiera Teatru Śląskiego, warta polecenia zarówno miłośnikom teatru, jak i twórczości Stanisława Lema, który ponownie okazał się wielkim futurologiem, gdyż problemy opisane w Solaris przestały być współcześnie gatunkiem science-fiction, a coraz powszechniej dotykają ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

autor tego tekstu był na próbie generalnej i mu się podobało bo zrozumiał przesłanie adaptacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.