Facebook Google+ Twitter

Solidarni z Białorusią

Sytuacja na Białorusi z perspektywy Polski: stanowisko MSZ, pomoc dla relegowanych studentów i refleksja historyczna.

Po wyborach prezydenckich na Białorusi doszło do wielotysięcznej manifestacji w Mińsku, w trakcie której milicja i inne służby brutalnie pobiły i aresztowały wielu demonstrantów. Do aresztów białoruskiego KGB trafili prawie wszyscy kandydaci na prezydenta – konkurenci Łukaszenki w wyborach. Jeden z nich - po pobiciu do nieprzytomności - został nawet porwany ze szpitala.

W wystąpieniu nadanym w reżimowej telewizji, białoruski dyktator oskarżył Polskę i Niemcy o inspirowanie i wspieranie próby zamachu stanu, której miała dokonać białoruska opozycja, podczas pokojowej w istocie manifestacji 19 grudnia przeciwko fałszerstwom wyborczym. Polski MSZ stanowczo odpiera te zarzuty, stwierdzając, że o żadnej próbie obalenia ustroju siłą, sterowanej z zewnątrz, nie mogło być mowy.

Powodem takiego zaostrzenia się sytuacji na Białorusi jest to, że gdyby wybory zostały przeprowadzone uczciwie Łukaszenka po raz pierwszy od 1994 r. mógłby stracić władzę. Jak podawał portal Kresy.pl: Według sondażu przeprowadzonego dla telewizji Biełsat, w pierwszej turze Aleksander Łukaszenka mógł liczyć na ponad 30 procent głosów, w drugiej turze obecny białoruski prezydent mógłby przegrać. Z sondażu wynika również, że ponad 57 procent Białorusinów spodziewało się sfałszowania wyborów.

Źródło: http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/marek-bucko-wybory-na-bialorusi-zostaly-sfalszowane

W tej sytuacji nie dziwi, że po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich Białorusini wylegli na ulice, a wielu trafiło do więzienia. Petycję w obronie więźniów politycznych na Białorusi można podpisać na stronie: http://www.petitionbuzz.com/petitions/ffppob.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.