Facebook Google+ Twitter

Solidarni z Białorusią w Katowicach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-03-28 22:41

27 marca w Katowicach odbył się koncert pt. "Solidarni z Białorusią". Na scenie wystąpiły polskie grupy Radical Garaża, Leniwiec i Cała Góra Barwinków oraz popularny białoruski zespół rockowy.

Scena przed rozpoczęciem koncertu / Fot. Adam SkalskiImprezę w samym sercu miasta, na ul. Mariackiej, zorganizowało Stowarzyszenie Projekt Śląsk we współpracy z biurem dra Marka Migalskiego oraz Miastem Katowice. Dotychczas koncert odbywał się tylko w Warszawie.

Koncert "Solidarni z Białorusią" w Warszawie

Ostatnie wybory prezydenckie na Białorusi, którym z uwagą przyglądał się cały świat, odebrały społeczności międzynarodowej nadzieje na demokratyzację tego kraju. Po ogłoszeniu przez władze oficjalnych wyników głosowania urząd prezydenta Białorusi miał zająć po raz kolejny Aleksandr Łukaszenka. Sprawuje on władzę nieprzerwanie od 1997 roku. Z wynikami wyborów nie zgadza się opozycja. Opozycjoniści w Mińsku zorganizowali demonstrację, która została brutalnie spacyfikowana przez władze. Aresztowano ponad 400 osób, w tym większość kontrkandydatów Łukaszenki.

Podczas katowickiego koncertu uczestnicy akcji zostali poinformowani o bieżącej sytuacji na Białorusi.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy- Na Białorusi systematycznie następują aresztowania. W więzieniu siedzą nie tylko opozycjoniści, ale również zwykli ludzie, tacy jak wy - mówił do zgromadzonych Marek Migalski. - To młodzi ludzie, którzy po prostu chcą się bawić, chcą korzystać z wolności. Nie dalej, jak dwa dni temu, nastąpiły kolejne aresztowania. Chcemy, żeby tego typu koncerty były pewnym wyrazem solidarności ze wszystkimi, którzy walczą o demokrację, walczą o wolną Białoruś, ale też ze wszystkimi młodymi ludźmi, którzy tam są, którzy chcą korzystać z takich samych praw, co wy.

To, że my jesteśmy w Unii Europejskiej, to, że my jesteśmy wolnym i demokratycznym krajem, jest dla nas oczywiste i naturalne, ale tak samo oczywiste i naturalne powinno być to, że wszyscy nasi sąsiedzi korzystają z tych samych praw. Dzisiaj bawiąc się, słuchając muzyki, tańcząc i po prostu spędzając przyjemnie czas miejmy w pamięci to, że kilkaset kilometrów stąd są ludzie, którym nie jest to dane. Zachęcam do zabawy, ale też do pewnej refleksji, do myślenia o tym, jak bardzo ci, którzy sąsiadują z naszym krajem, nie mogą korzystać z wolności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.