Facebook Google+ Twitter

Solidarni z poszkodowanymi w MTK tworzą specjalny fundusz

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-25 07:29

Poszkodowani w tragedii, która na początku roku wydarzyła się w Katowicach nie mogą doprosić się odszkodowania. Żadna sprawa nie weszła jeszcze na wokandę. Z pomocą przychodzą im inni organizatorzy targów – zakładają specjalny fundusz.

Ratownicy szukają osób. fot.Tomasz Jodłowski/Dziennik Zachodni Do II Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Katowicach wpłynęły 23 pozwy przeciwko Międzynarodowym Targom Katowickim. Poszkodowani domagają się odszkodowania w wysokości co najmniej 50 tys. zł, a czasem 500 tys. zł. Żadna sprawa nie weszła jeszcze na wokandę. Sąd wzywa do wniesienia opłaty w wysokości 5 proc. żądanej kwoty, poszkodowani piszą o zwolnienie ich z tych kosztów sądowych. Pierwszym poszkodowanym katowicki SO odmówił tego zwolnienia, odwołując się do ich sytuacji materialnej. Roszczenia już są kilkumilionowe. Tymczasem MTK nawet nie oddał wojewodzie 1,8 mln zł za rozbiórkę zawalonej hali.

Z pomocą poszkodowanym przychodzą organizatorzy targów na Śląsku, solidarni z poszkodowanymi. – Zobowiązujemy się bezwarunkowo do wpłat na rzecz funduszu ofiar 2 proc. przychodów ze sprzedaży powierzchni wystawienniczej – tej treści deklaracje publicznie składa Silesia Expo Białczyk Skrzypiec Spółka Jawna. Apeluje, by takie same deklaracje złożyli także inni organizatorzy.

– Nie wierzę, by Międzynarodowe Targi Katowickie spełniły oczekiwania osób poszkodowanych podczas styczniowej tragedii. Spółka nie ma majątku, a przez ostatnie lata robiono wszystko, żeby ograniczać jej możliwości organizacyjne – mówi Robert Białczyk, były prezes MTK (listopad 2002 - październik 2003).

Robert Białczyk i Bogdan Skrzypiec proponują, by środki, w ten sposób zebrane, pozostawały w dyspozycji instytucji zaufania publicznego i dlatego zwracają się również do Urzędu Miasta w Katowicach oraz Urzędu Marszałkowskiego o "wzięcie na siebie ciężaru rozdziału funduszy".

– Cel jest szczytny, musimy jednak przeanalizować możliwości prawne naszego udziału. Może łatwiej było zająć się tym problemem organizacjom pozarządowym – mówi Marian Jarosz, członek Zarządu wój. śląskiego.

– W najlepszym okresie organizowano w Katowicach ponad dwadzieścia imprez targowych, teraz – dwie. Skąd spółka weźmie pieniądze na odszkodowania, jak chce zarobić te pieniądze? – zastanawia się Robert Białczyk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.