Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6405 miejsce

"Solidarność" - polska droga do wolności

"Dekada, która minęła od lata 1980 r. do jesieni r. 1990, była dla Polski taką polityczną karuzelą, że podobną trudno byłoby znaleźć w dziejach świata. Na początku dziesięciolecia Polska tkwiła jeszcze w szponach komunistycznej dyktatury i należała do bloku sowieckiego. Pod koniec była państwem wolnego narodu." Norman Davies.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Flag_of_trade_union_solidarnosc.jpgRok 1980 dla wielu Polaków to rok wolności i "Solidarności", ale też rok, w którym coraz bardziej zagrożone było ich bezpieczeństwo. Sytuacja ekonomiczna państwa była w katastrofalnym stanie. Przemysł polski i rolnictwo uzależnione były w dużym stopniu od dostaw surowców i półfabrykatów z Zachodu, pogarszała się sytuacja płatnicza Polski, dręczyła nas ostra zima przełomu 1979/1980 i tego złego dopełnił kryzys energetyczny. W planie na 1980 rok przewidywano niekorzystne dla społeczeństwa zmiany. Duże trudności występowały w zaopatrzeniu w mięso i artykuły spożywcze. W pojawiających się sklepach komercyjnych było sporo towaru, ale za to był droższy. Sprzedaż komercyjna objęła też stołówki zakładowe i bufety.

Wywołało to akcje protestacyjne. W lipcu 1980 roku w kilkunastu zakładach wybuchły strajki, m.in. w" Ursusie", WSK "Mielec", łącznie strajkowało 177 zakładów pracy i 83 tys. ludzi. W lubelskich zakładach trwał strajk powszechny. Zmamieni podwyżkami płac robotnicy powoli odstępują od strajków.

Lato 1980 roku

Między zdesperowanym społeczeństwem a skorumpowaną władzą rośnie wzajemna nieufność.
Na początku sierpnia wybuchają kolejne strajki, a władza rozpaczliwie stara się je powstrzymać przez natychmiastowe spełnianie warunków ekonomicznych strajkujących. Takie działanie przynosiło jednak skutek odwrotny. Strajki wybuchały w różnych regionach Polski i obejmowały coraz liczniejsze zakłady. Po raz pierwszy strajkujący zaczęli wysuwać żądania polityczne. Przewidywano poważny kryzys , ale nikt nie był w stanie przewidzieć przebiegu wydarzeń. Tylko nieliczni przewidywali, że inicjatywa polityczna znajdzie się po stronie strajkującej klasy robotniczej i jej działaczy. Strajki zaskoczyły środowiska opozycji intelektualnej, jednak wkrótce inteligencja poparła robotnicze wystąpienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Robert ta książka pokazuje wiele szczegółów, raczej mało znanych, z życia opozycji. Jest również wartościowa ze względu na bogaty zbiór dokumentów. Oczywiście jest to doskonała biografia A. Walentynowicz, o której powoli by zapominano , gdyby nie prezydentura L. Kaczyńskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie tak jest jak piszesz , tylko dzisiejszym przywódcom brak charyzmy a wg mnie "Solidarność" to słaba organizacja, ale należy o niej mówić i pamiętać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla każdego historyka to lektura obowiązkowa. Prawie 300 stron przypisów. Trudna do obalenia Prawda. Brąz schodzi płatami z ''legend'' . 3 września już chciano obalić Wałęse 1 skrzypce grał Kuroń i to on miał stać na czele Solidarności. Swoją drogą nie deprecjonował bym tych 75 tys. Solidaruchów. Po ma 40 tys a rządzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Robert masz rację książkę o Annie Walentynowicz warto przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto trafny wybór p.Krzywonos byłą jedną z tych ''pięknych Polek'' które utrzymały strajk. Jejdalsza droga życiowa jest wspaniała i szlachetna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wałęsa dobrze wie ,że legendą jest zagranicą. U nas w świetle ostatnich książek o nim i Sierpniu jego ubóstwo jest tak widoczne ,ze boi się aby go nie wyklaskano. Jego rola jest niesamowicie wyolbrzymiona. Odsyłam do ksiązki Cenckiewicza o Annie Walentynowicz. Jest tak świetnie udokumentowana , że jest cisza na jej temat. Nawet Wałęsa w obliczu faktów schował się do dziury/ zagranicznej/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu to była pomyłka. Pan Kazimierz prosił o poprawki (słuszne). Czy pan wie, że Szczecin przyznał honorowe obywatelstwo L. Wałęsie a ten odmówił uczestniczenia w uroczystościach "Solidarności" szczecińskiej? Klasa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu w sensie stricto to zrealizowano 21 postulatów. Nie było w nich nic o tym że Polska ma być Wolna . Tego już by Komuna nie puściła. Piszę oczywiście o Sierpniu 80

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczynam się gubić w kolejności komentarzy. Czytam wpisy odnoszące się do innych komentujących - ale zamieszczane przed nimi, a nie za nimi. Coś się dzieje ze mną nie tak, albo z kolejnością komentarzy w serwisie. A może chochlik mataczy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem Magdo, czy ja coś zalecałem Ci do poprawienia. W Twoim artykule wszystko jest OK. Mnie chodziło o "zgubienie czegoś" w dziele tworzenia obecnej rzeczywistości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.