Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29915 miejsce

Solidarność świętuje 30-lecie istnienia. W atmosferze bardzo gorącej

 • Źródło: Polska
 • Data dodania: 2010-08-30 16:44

Solidarność ma 30 lat. Z udziałem ok. 2,5 tys. osób w sali widowiskowo-sportowej w Gdyni rozpoczął się w poniedziałek uroczysty zjazd NSZZ "Solidarność" dla uczczenia 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Gośćmi uroczystości są m.in. Bronisław Komorowski, Donald Tusk oraz Jarosław Kaczyński. Nie udało się przezwyciężyć podziałów. Na zjeździe nie pojawił się m.in. były prezydent i legenda Solidarności Lech Wałęsa, a wystąpienie premiera przerywały gwizdy i okrzyki z sali.

 / Fot. PAPGłówne wątki XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność, który o godz. 16 rozpoczął się w Gdyni to m. in. spotkanie działaczy związkowych z lat 1980-2010, uchwała o patronie Solidarności oraz list do uczestników zjazdu Baracka Obamy, prezydenta USA. Zjazd rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem Hymnu RP.

Oklaski dla Kaczyńskiego, gwizdy dla Tuska
W swoim wystąpieniu prezydent Bronisław Komorowski podkreślił znaczenie wydarzeń sierpniowych w historii nie tylko Polski, ale całej Europy. - To na naszym wybrzeżu rozpoczął się demontaż systemu komunistycznego - powiedział prezydent i podkreślił kilkakrotnie, że mit Solidarności powinna łączyć, a nie dzielić Polaków. - Symboli nie można marnować, trzeba umieć je uszanować i dobrze wykorzystać.

Premier Donald Tusk odniósł się w swoim wystąpieniu do przemian jakie dokonały się w "Solidarności" na przestrzeni 30 lat. - Ówczesna solidarność była jak człowiek z szeroko otwartymi ramionami. W naszej "Solidarności" nikt nie wstydził się swojego poglądu. To nie była wspólnota celów jednego związku zawodowego, jednej grupy. 30 lat temu ludzi łączyła wspólnota celów, które miały powszechny charakter - mówił Tusk i pytał: Co stało się z tymi 9 mln, że one dzisiaj nie odnajdują się w "Solidarności"? Jego wystąpienie przerywały okrzyki i gwizdy.

Jarosław Kaczyński już na początku swojego przemówienia mocno podkreślił, że w Gdyni występuje w zastępstwie tragicznie zmarłego brata. - Wiem, że gdyby nie śmierć przemawiałby tutaj i miałby wiele do powiedzenia. Lech Kaczyński był człowiekiem "Solidarności" niemal 30 lat i co najważniejsze pozostał człowiekiem "Solidarności" nawet wtedy, gdy sprawował ważne funkcje państwowe - przypomniał prezes PiS.

Jest w Polsce wolność, ułomna, z przywilejami dla jednych i dyskryminacją dla innych - mówił Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że "Solidarność" była i jest ruchem narodowym. - Nigdy nie wstydziła się polskości. Była z niej dumna. Obok ruch Gandhiego był to drugi największy ruch w dziejach świata - powiedział prezes PiS i dodał, że przypadek "Solidarności" pokazał, że Polacy potrafią doskonale się organizować.

- Kaczyński zwrócił uwagę, że ruch "Solidarności" mógł powstać dzięki rewolucji moralnej. - Dzięki temu, że Polacy odrzucili manipulację, oszustwo, zło. Nie wolno ludźmi manipulować, nie wolno ludzi oszukiwać. Trzeba mówić jak jest. Nie można zmieniać znaczenia słów. A tak często się z tym spotykamy. Także na tej sali - mówił.

"Solidarność" zmieniła Polskę, "Solidarność" zmieniła Europę, "Solidarność" zmieniła świat. Wierzę, że te obchody przyczynią się do umocnienia tego patriotyzmu odwagi i nadziei, patriotyzmu wielkości. I tego wam życzę - zakończył swoje wystąpienie Jarosław Kaczyński.

Zdenerwowało to Henrykę Krzywonos-Strycharską. - Wy wygwizdujecie człowieka, który wtedy pracował dla was, z wami. Jest waszym kolegą - mówiła. Zaatakowała również Jarosława Kaczyńskiego: - Pan niszczy godność Lecha (Kaczyńskiego - red.), to pan ją niszczy, dołuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

1)Władza przekazuje ludziom swoją wizję rzeczywistości. I choć jest to zawsze jakiś "model rzeczywistości pomyślanej" to część odbiorców taki obraz świata przyjmie za swój.Potem biorą takiego odbiorcę przed mikrofon i kamerę i on powtarza to, co zrozumiał z przekazu władzy. Władza wskazuje na takiego i mówi reszcie: widzicie, nasze media odzwierciedlają nastroje panujące wśród ludzi.
2)Kocham Polskę - ojczyznę wszystkich Polaków połączonych wspólną historią.
Chcę przekazać swoim dzieciom szacunek dla Flagi i Godła.
Opowiedzieć historię rodziny na tle dziejów. Powiedzieć coś o Żydach i Niemcach, ziemianach i biedocie sprzed drugiej wojny światowej, których pamięć opowiadania moich Rodziców i krewnych mi przekazały. Przeciwnicy obozu Kaczyńskich - nie ułatwiają mi tego zadania.Wykluczenie z dialogu - względnie nowe postępowanie wobec przeciwników dotyka i mnie. Ładniej od przekazu ustnego starych ludzi brzmią hasła o niespoglądaniu do tyłu i maszerowaniu do przodu. Zachęca do zrywania z przeszłością. Przewlekle prowadzona nagonka na Kaczyńskich jest dla mnie tylko jednym z elementów walki z tradycją, etosem narodu polskiego. 3) Ruch społeczny "Solidarności" z 1980 mieścił w sobie wiele wątków ideologicznych. Był trockistowski KOR, zakorzeniony w rewizjoniźmie lat 60-tych, byli liberałowie i katolicy.
Nie robię z tego problemu, że nie bije się każdemu równych braw. To zrozumiałe i normalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ana
 • ana
 • 31.08.2010 19:28

Tylko że Jarosław K. potencjalnie jest niegroźny bo on i jego świta do pięt nie dorasta wielkim wodzą i przywódcą których zna Historia. Taka prawda, tylko żal na to wszystko patrzeć, żal tego chorego społeczeństwa..które jest PiS-owskie, i tego które milczy i na to pozwala . Racja to tam jest "Polska" bo oni krzyczą głośniej, tchórze milczą. Wielki szacunek dla pani Henryki, to się nazywa prawdziwa postawa obywatelska, lojalność, i odwaga.

Komentarz został ukrytyrozwiń
27 lat
 • 27 lat
 • 31.08.2010 17:46

Patrząc na to wszystko, aż krew człowieka zalewa. Jak to się stało, że w Polsce - cywilizowanym, demokratycznym kraju - ludzie idą jak trzoda za p. Kaczyńskim, o. Rydzykiem itp. widząc fanatyzm i zaślepienie w oczach tych ludzi dochodzę do wniosku, że tak samo musiał funkcjonować nazizm.
Fanatycy pod przywództwem WIELKIEGO WODZA - JARKA K.

Komentarz został ukrytyrozwiń
issa Kowalska
 • issa Kowalska
 • 31.08.2010 01:19

Brawo Panie Jarosøawie Kaczyñski.
Wielu trzyma z Panem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lara
 • Lara
 • 31.08.2010 00:12

Mam 21 lat urodziłam się w 1989 roku i mam to szczęście życia w wolnej Polsce, nie pamiętam Solidarności ale uczono mnie że był to wielki ruch społeczny gdzie masy ludzi połączył jeden cel ,wolność, w każdym jej wymiarze. Dziś patrząc na ten zjazd żal mi jest tych ludzi, tych którzy walczyli za tych co dziś grzeją stołki i grają bohaterów, żal mi społeczeństwa całego, które przyzwala aby deptano pamięć i korzenie z których my młodzi ludzie mieliśmy tą możliwość, wyrosnąć. Jednostki tworzą społeczeństwo gdyby więcej było takich ludzi wczoraj i dziś, jak pani Henryka może inaczej wyglądałoby to wielkie święto które należy się całemu narodowi a nie partii PiS. Dzisiaj mam wątpliwość doprawdy czym była solidarność a czym jest dziś ,,,czy partią czy związkiem zawodowym czy ideą jedności ludzi trwających dla słusznej sprawy..gdy myślałam o tej wielkiej idei ciarki mnie przechodziły z zachwytu i szacunku ..Dziś ciarki mnie przechodzą ze strachu i bojaźni ..o ten ciągle jeszcze piękny kraj z całym jego bałaganem .

Komentarz został ukrytyrozwiń
W R Malawski
 • W R Malawski
 • 30.08.2010 23:15

Jest taka prawidłowość, że w życiu każdy prędzej czy później otrzymuje to na co zasłużył

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspólczesny savoir-vivre a la Pan Śniadek.
1/Zaproś gości specjalnych p.Premiera i p.Prezydenta
2/Poproś by wygłosili przemówienia okolicznościowe
3/Potem sam wejdż na mównicę i wygłoś płomienne przemówienie, które zamiast skupić sie na jubileuszu Solidarnośći, ma jedynie za cel obrzucenie blotem obecnych gości i niegrzeczne prostackie polemizowanie z treścia ich przemówień.
4/Potem poszukaj wzrokiem p.Prezesa, by zobaczyć jego usatysfakcjonowaną fizys.
5/Pogrzewaj atmosfere antyrządową i antyprezydencką i zganiaj z mównicy legandarną H.Krzywosnos, gdy osmieli sie w podobnym jak ty tonie skrytykować, ale samego p.Prezesa.
6/masz poczucie dobrze wykonanej pracy.Wiesz, że obecne propisowska Solidarnośc pozostawi Cie na dobrze płatnej posadce.

TPFUUUJ !!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jam jest król-Jarosław Kaczyński;)

'Polacy odrzucili manipulację,oszustwo,zło"(czyli Jarka )-Dzięki Ci Boże.

Komentarz został ukrytyrozwiń
To JA
 • To JA
 • 30.08.2010 17:34

Czy komentarze ukazują się po uznaniu, czy to wynik trwających prac remontowych portalu W24?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo już nie są solidarni. My i Oni mają już inne cele, inne też widzenie świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.