Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14976 miejsce

„Solidarność Walcząca” w Rzeszowie

W Rzeszowie, na placu przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, została otwarta wystawa „Solidarność Walcząca”. Ekspozycja pokazuje w syntetycznym ujęciu dzieje tej mało znanej struktury podziemnej z lat osiemdziesiątych.

W czerwcu tego roku była obchodzona 25. rocznica powstania organizacji "Solidarność Walcząca". Biuro Edukacji Publicznej IPN zorganizowało w Rzeszowie wystawę, która ma przybliżyć schemat działania, strukturę i historię tej organizacji. Na planszach są fotografie działaczy "Solidarności Walczącej", zdjęcia ulotek, materiałów, które ukazywały się w prasie podziemnej, także dokumenty, dotyczące zwalczania opozycji przez SB.

Prasa podziemna, ulotki.. To, co było potrzebne, a zabronione... - wystawa "Solidarność Walcząca", Rzeszów / Fot. A. KarłowskaAby jak najwięcej osób mogło zapoznać się z historią tego jednego z najważniejszych ugrupowań antykomunistycznej opozycji, plansze ustawiono na wolnym powietrzu (przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego).

Solidarność walcząca powstała w 1982 roku we Wrocławiu, w ciągu dwóch lat jej komórki zaczęły się tworzyć m.in w Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku i Rzeszowie. Ze struktur "Solidarności" wyodrębniła się niepodległościowa organizacja, wychodząca poza tradycyjny program związkowy, odmawiająca komunistom prawa do sprawowania władzy. Cechy charakterystyczne: radykalny antykomunizm i jednoznaczne dążenie do obalenia systemu totalitarnego. Działalność tej organizacji polegała m. in. na aktywności wydawniczej, propagandowej, oraz wywiadowczej.

"Solidarność Walcząca" nawiązywała do tradycji Armii Krajowej, miała podobną przysięgę ("Rotę"), własny Symbol "Solidarności Walczącej" - litery SW oraz kotwica. - wystawa "Solidarność Walcząca", Rzeszów / Fot. A. Karłowskasztandar i podziemną pocztę. Jej hasło brzmiało "Wolni i Solidarni", symbol natomiast to litery SW oraz znak kotwicy, symbol nadziei i wierności tradycji Polski Walczącej...

Wystawę poświęconą tej organizacji będzie można oglądać w Rzeszowie jeszcze przez 3 tygodnie. Warto przyjść, obejrzeć i przeczytać o historii, która rozgrywała się w naszym kraju, regionie. Warto, ponieważ czasem chyba zbyt szybko zapominamy o własnej historii.



Zobacz także:
Alicja Karłowska Fotogaleria: "Solidarność Walcząca" w Rzeszowie

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

plus za pamięć

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bardzo ciekawa informacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.