Facebook Google+ Twitter

Solidne fundamenty Korei Płn. Jakie decyzje podejmie Kim Dzong Un?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-01-18 20:35

Za sprawą śmierci Kim Dzong Ila o Korei Północnej znowu stało się głośno. Cały świat w napięciu czeka na pierwsze poważne decyzje jego następcy - Kim Dzong Una.

http://www.sxc.hu/photo/440579 / Fot. Mark Forman /  Royality FreeW ostatnich dniach grudnia nowy przywódca zwrócił się do USA z prośbą o udzielenie pomocy żywnościowej dla kraju. Prośba została odrzucona z powodu niewywiązywania się Korei z zobowiązań międzynarodowych.

Wspólny artykuł gazet "Rodong Sinmun", "Chosonunmyngun" i "Jonnyongchonw", pozwala sądzić, że syn będzie kontynuował polityczne tory, obrane przez ojca.
Z tego samego artykułu dowiadujemy się również, że miniony rok był dla Korei niezwykle pomyślny oraz, że: „(…) zostały dokonane znaczące osiągnięcia dla poprawy poziomu życia i stworzenia jeszcze bardziej solidnych fundamentów do budowy ekonomicznie rozwiniętego państwa XXI wieku”. Czy Kim Dzong Un wybuduje na tych „solidnych fundamentach” państwo, z którego północni Koreańczycy nie będą zmuszeni uciekać do Chin i do Korei Południowej?

Obywatele Północy są wychowywani w duchu ideologii juche, stworzonej przez Wielkiego Wodza - Kim Ir Sena. Jednym z głównych założeń juche (dżucze), jest samowystarczalność. Ma także chronić naród koreański przed imperialistycznymi wpływami oraz kryzysem ekonomicznym. W latach 60. i 70. centralnie sterowana gospodarka przyniosła Korei całkiem dobry wzrost. Jednak upadek ZSRR, jednego z głównych partnerów handlowych Północy, spowodował znaczące pogorszenie sytuacji ekonomicznej.

Ochłodzenie stosunków z Chinami, katastrofalne powodzie i susze oraz kontynuacja polityki izolacjonizmu, doprowadziły w rezultacie do klęski głodu w latach 90.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.