Facebook Google+ Twitter

Solna Barbórka 2011 w Wieliczce - zdjęcia i wideo

Mijający rok dostarczył kopalni soli w Wieliczce wielu powodów do radości i świętowania. Wzrost ruchu turystycznego o 5 proc. i zaawansowany etap prac nad oddaniem nowej trasy turystycznej to jedynie przykładowe dwa z nich.

Mszę prowadzi kardynał Stanisław Dziwisz, na ołtarzu stoi relikwia bł. Jana Pawła II / Fot. Sławomir OstrowskiTradycyjnie górnicy z kopalni soli w Wieliczce obchody swego święta rozpoczęli 101 m pod ziemią, od uroczystej mszy w kaplicy św. Kingi. Uroczystości przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, który ofiarował wielickim górnikom niezwykły dar w postaci relikwii bł. Jana Pawła II. Kardynał, zwracając się do zgromadzonych w kaplicy wiernych, podkreślił, że uważa to miejsce za bazylikę i przypomniał o działającym w kopalni szlaku pielgrzymkowym oraz o pięknej solnej drodze krzyżowej.

Uroczysta msza w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka z okazji Barbórki 2011 / Fot. Sławomir OstrowskiPo mszy uczestnicy uroczystości udali się do komory Warszawa, gdzie odbyła się uroczysta akademia barbórkowa, podczas której zasłużonym górnikom wręczono szpady, dyplomy, ordery i nominacje na wyższe stopnie górnicze.

Akademię rozpoczął prezes Kopalni Soli Wieliczka S.A. Kajetan d'Obyrn, który podsumował mijający rok. Przedstawił stopień zaawansowania prac likwidacyjnych zarówno w kopalni Barycz, jak i w części nieturystycznej Kopalni Soli Wieliczka. Prezes opowiedział także o stopniu przygotowania nowej trasy turystycznej, która od czerwca 2012 roku ma być dostępna dla zwiedzających jako "Szlak nowej przygody".

Prezes Kopalni Soli Wieliczka S.A. Kajetan d'Obyrn przemawia podczas uroczystej akademii barbórkowej w komorze Warszawa / Fot. Sławomir OstrowskiO roli jaką w życiu kopalni spełniają turyści najlepiejMedalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Krzysztof Ciężarek, Robert Grochal, Jacek Jakubowski, Elżbieta Jucha, Elżbieta Kędryna, Tomasz Kuśnierz, Marcin Mlostek, Monika Szczepa i Joanna Zygmunt. Na zdjęciu ostatnia trójka z wymienionych. . / Fot. Sławomir Ostrowski świadczy fakt, że już 23 listopada ich liczba przekroczyła okrągły milion, w samym tylko 2011 roku. Z myślą o nich kopalnia poszerzyła również swoją ofertę o zestaw kosmetyków solnych, które dostępne są w sklepikach z pamiątkami na terenie kopalni.

Należy pamiętać, że kopalnia żyje nie tylko turystami. W 2011 roku w kopalni Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Irena Wóycicka odczytuje list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do górników Kopalni Soli Wieliczka S.A. / Fot. Sławomir Ostrowskiodbyło się ponad 350 imprez i wydarzeń, trasą turystyczną wędrowało ponad 100 ekip dziennikarskich z całego świata, a podziemne sanatorium przyjęło prawie 2 tys. kuracjuszy. Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy w tym roku uzyskał status uzdrowiska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.