Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Somalia - dlaczego nikogo nie obchodzi ?

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Flaga Somalii
Flaga Somalii http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a0/Flag_of_Somalia.svg/800px-Flag_of_Somalia.svg.png
Coraz częściej słyszymy o kolejnych statkach, uprowadzonych przez somalijskich piratów. Nikt jednak nie zastanawia się nad powodami, dla których zachodnie tankowce porywane są przez grupy zdesperowanych mieszkańców upadłego państwa.

W 1960 r. z połączenia koloni włoskiej i brytyjskiej powstała niepodległa republika Somalii. Jednak spokojne rządzenie krajem trwało tylko do 1969 roku, kiedy w zamachu stanu został zamordowany ówczesny prezydent kraju Abdirashid Ali Shermarke, a władzę przejął generał Mohammed Siad Barre i ogłosił Somalię państwem socjalistycznym, co oznaczało ścisłą współpracę z ZSRR. Te wydarzenia przekreśliły szansę rozwoju tego afrykańskiego kraju.

Kolejne lata oznaczały wciągnięcie w wojnę z Etiopią o prowincję Ogaden oraz pogłębienie się kryzysu gospodarczego w ostatnim dwudziestoleciu XX w. Niepokoje społeczne wywołały w 1991 roku obalenie dyktatury Siad Barre i wybuch wojny domowej. Od tego czasu sytuacja w kraju jest dramatyczna. Nie pomogła nawet interwencja wojskowa ONZ z udziałem m.in. Amerykanów i Polaków w 1993 r. Od czasu obalenia rządów generała poszczególnymi regionami w Somalii zaczęły rządzić klany. Podjęta przez ONZ próba stworzenia stałego rządu nie przyniosła żadnych rezultatów wskutek czego Narody Zjednoczone wycofały się z kraju w 1995 r. Od tego momentu Somalię można podzielić na następujące "państewka":

* Somaliland - Jego tereny znajdują się na obszarze byłej kolonii brytyjskiej przy zatoce Adeńskiej. Po obaleniu rządów Siada-Barre wytworzyła się tu najbardziej zorganizowana administracja w porównaniu z pozostałymi częściami kraju. Jej obywatele w 2002 r. w referendum opowiedzieli się za niepodległością.

* Puntland - Nie dąży do całkowitej niezależności od Somalii, oficjalnie jest regionem autonomicznym. Posiada własną armię, prezydenta i administrację. Toczy walki z Somalilandem o sporne prowincje: Sool i Sanaag.

* Galmudug - Ogłosił niezależność w 2006 r. z prowincji należących do Puntlandu i Muzułmanów. Wspiera wojska rządowe i etiopskie w walce z islamskimi fundamentalistami.

Pozostałe tereny Somalii mają nieustalony status prawny i de facto nie należą do nikogo. Sprawę skomplikowało pojawienie się w regionie Unii trybunałów ludowych, złożonych z muzułmańskich klanów, które obejmując władzę w Somalii wprowadziły szariat. W czasie trwania piłkarskiego Mundialu w czerwcu 2006 r. skazano na śmierć mężczyzn, którzy słuchali w radiu relacji z jednego z meczów mistrzostw świata. De facto Republika Somalii istnieje tylko na papierze, a rząd na uchodźstwie znajduje się w Kenii.

Od wycofania się ONZ z terenów Somalii nie dociera tu praktycznie żadna pomoc humanitarna. Prawda jest taka, że świat zapomniał o tym afrykańskim państwie. Wielcy tego świata zbagatelizowali problem Somalii, co teraz skutkuje porwaniami zachodnich statków handlowych i pasażerskich. Porywają je zorganizowane bandy zdesperowanych mieszkańców nadmorskich miejscowości, a głównie stolicy kraju Mogadiszu, którzy muszą z czegoś żyć. Pozostawieni samym sobie żądają milionowych okupów za uwolnienie załogi i ładunków spadków. Pomimo wysłania w region wielu jednostek wojskowych, mających na celu ochronę statków handlowych, nadal dochodzi do porwań.

Obecnie można wnioskować, że somalijscy piraci nie chcą zabijać załóg porwanych statków. Zależy im tylko na zdobyciu okupu i ucieczce z nim na tereny wybrzeża Somalii. Klucz do rozwiązania problemu porwań leży we wznowieniu pomocy humanitarnej dla tego kraju i rozpoczęcie procesu tworzenia się jednolitego państwa o stabilnej administracji. Tylko czy ktoś zauważy wołanie Somalii o pomoc ?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto