Facebook Google+ Twitter

Somalijscy piraci mogą być sądzeni w Moskwie

29 kwietnia funkcjonariusze rosyjskich służb specjalnych zatrzymali 29 podejrzewanych o piractwo Somalijczyków na wodach przybrzeżnych wschodniej Afryki.

Lokalizacja Somalii / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:LocationSomalia.png&filetimestamp=20041213032111Rosyjska Agencja Prasowa „Novosti” informuje, że rosyjscy funkcjonariusze przeszukali wczoraj łódź podejrzanych i znaleźli siedem sztuk automatycznej broni długiej i kilka pistoletów. Ponadto znaleźli dowód świadczący o tym, że podejrzani mogli brać udział w ostatniej próbie porwania rosyjskiego statku, która zakończyła się ich niepowodzeniem. Rosja właśnie umieściła w pobliżu wybrzeży Somalii niszczyciela z oddziałem specjalnym mającym zwalczać nowe przypadki piractwa.

Według sprawozdań Międzynarodowego Biura Morskiego sporządzanych regularnie na temat przypadków piractwa na całym świecie, ataki na statki w Zatoce Adeńskiej i u wybrzeża Somalii stanowiły 61 ze 102 ataków w pierwszym kwartale bieżącego roku w porównaniu z sześcioma incydentami w tym samym okresie 2008 r.
Rosja nie ma podpisanych porozumień z państwami regionu w sprawie przekazywania piratów. W Somalii nie posiada też ambasady, więc nie może oddać piratów władzom tego państwa. Nie jest wykluczone, że 29 piratów zostanie przewiezionych do Rosji, gdzie staną przed sądem.

Rosyjski MSZ włączył się do rozwiązania kwestii zatrzymanych piratów. Możliwe, że w wyniku rozmów dyplomatycznych rozbójnicy morscy zostaną przekazani władzom Jemenu. Podobne problemy mieli wcześniej kanadyjscy marynarze, którzy ostatecznie musieli wypuścić schwytanych piratów na wolność.

Źródła: http://edition.cnn.com/2009/WORLD/meast/04/29/russia.detains.pirates/index.html
http://www.polskatimes.pl/aktualnosci/111524,somalijscy-piraci-beda-sadzeni-w-rosji,id,t.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.05.2009 20:03

To nie są żarty. Mojej żony siostrzeniec jest marynarzem i pływa na tankowcu. Na szczęście na zachodnim wybrzeżu Afryki. Nie jest wykluczone, że kiedyś może pływać i po Oceanie Indyjskim.

Plus dla autora za potrzebne wiadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pogratulować Rosjanom skuteczności!

Mstaniul, nie bierz wszystkiego tak na serio; w emocjach różne rzeczy się pisze. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, pewno, żartujcie o wysyłaniu na Sybir, pożartujcie od razu o gułagach lub obozach zagłady.A może tortury, a potem dekapitacja? Czasem warto ugryźć się w język...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać za piratów wzięła się teraz Rosja. Okazuje się, że wbrew lansowanym przez nasze media opiniom, rosyjskie służby specjalne są wyjątkowo sprawne i skuteczne. Ciekawe, jak wyglądać będą syberyjskie pejzaże z Murzynami w widoku głównym. Ussuryjskie tygrysy ogłupieją!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piraci budzą jakoś we mnie romantyczne skojarzenia. Oczami wyobraźni widzę czarne bandery powiewające na wietrze, statki zasnuty chmurami prochowego dymu, skrzynie ciężkie od hiszpańskich pieniędzy, zakopane gdzieś na bezludnych wyspach, beczki pełne rumu, no jak w powieści pełnej przygód:) Ale żeby w naszych czasach też byli, pewnie maja na swoich statkach kałachy, z których strzelają... Pewnie piractwo na tak ogromną skalę nie byłoby możliwe, gdyby Somalia miała mocny i silny rząd... A tu tymczasem krajem rządzą uzbrojeni bandyci niestety. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Syberyjskie mrozy to dla somalijskich piratów dobra kara i... podwójna dawka emocji!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2009 16:03

Cyba jednak Rosjanie nie będą tak pobłażliwi, jak Amerykanie wobec morskich rozbojów piratów XXI wieku. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2009 13:51

Może Syberia trochę by gorących piratów trochę ostudziła, czego im życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.