Facebook Google+ Twitter

Somalijscy piraci pojmani przez hiszpańską fregatę

We wtorek po ataku na norweski statek somalijscy piraci zostali ujęci. Dokonała tego hiszpańska fregata SPS Victoria stacjonująca na wodach Zatoki Adeńskiej w ramach antypirackiej misji Unii Europejskiej.

Flaga piracka / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Flag_of_Edward_England.svgDo zdarzenia doszło po wysłaniu informacji dowództwa misji Eunavfor Atalanta, że siedmiu piratów próbowało opanować norweski chemikaliowiec MV Bow Saga. Załoga wysłała sygnał z prośbą o pomoc.

Jak podaje TVN24, już w 10 minut po wysłaniu sygnału SOS, dowódcy misji wysłali na pomoc hiszpańską fregatę, z pokładu której wystartował śmigłowiec. Przestraszył on napastników, którzy rozpoczęli ucieczkę zatrzymując się po usłyszeniu strzałów ostrzegawczych. Statek dogonił ich i pojmał. Piraci mają teraz trafić przed sąd.

Nie jest to jedyny przypadek działalności piratów w Zatoce Adeńskiej w ostatnich dniach. Dzień wcześniej uprowadzili tam panamski statek towarowy "Suez" z 23 marynarzami z Egiptu, Indii, Pakistanu oraz Sri Lanki.

Piraci, w świetle prawa międzynarodowego, uznawani są za wrogów rodzaju ludzkiego (hostis humani generis), którzy podlegają represji wszechświatowej, a wiec ich ścigania i karania na morzu pełnym mogą dopuścić się załogi statków pod każdą banderą. Somalia natomiast posiada status państwa upadłego, a pochodzący z niej piraci uczynili dla siebie dochodowy interes.

Antypiracka flotylla misji unijnej składa się z sześciu okrętów i trzech samolotów patrolowych z ośmiu krajów UE. Działa od 8 grudnia 2008 roku.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wrogowie rodzaju ludzkiego - tak, jak najbardziej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.