Facebook Google+ Twitter

Sonda, ankieta, sondaż… perfekcja w manipulacji(?)

Po co ludziom słupki, z których nic nie wynika? W jakim stopniu sondaże „fałszują” rzeczywistość, czy naprawdę wpływają na nas, czyli opinię publiczną?

Na niektóre dręczące mnie w tym zakresie pytania nie znalazłam odpowiedzi i pewnie nie znajdę ich przynajmniej do czasu, kiedy sama nie zostanę redaktor naczelną/wydawcą, czyli pewnie nigdy. Mimo to uważam, że warto najpierw pomyśleć, co nam mówią słupki poparcia, a potem popatrzeć na nie…

Nie wiem, jak moi szanowni czytelnicy, ale ja często patrząc na tytuł gazety, programu telewizyjnego, wiem, jak mniej-więcej będą się rozkładały głosy respondentów, ewentualnie, jak będą interpretowane poszczególne wyniki. Czy słupki procentowe przedstawiające na przykład poparcie dla danego polityka zamieszczone w „Naszym Dzienniku” lub „Gazecie Wyborczej” przedstawiają całą prawdę, czy prawdę naczelnego/wydawcy? Czy jesteśmy tylko marionetkami sterowanymi przez słupki poparcia? Na którego kandydata warto głosować w wyborach: na tego, który ma wysokie słupki poparcia, czy na naszego kandydata? Nie zawsze warto płynąć z prądem. Faworyt sondaży nie musi okazać się czarnym koniem – boleśnie przekonał się o tym Donald Tusk w 2005 roku.

Co widzimy tak naprawdę w różnego rodzaju sondażach, ankietach? Na pewno widzimy to, co odpowiedzieli respondenci, a co odpowiadają respondenci to już zupełnie inna sprawa.
– Myślę, że nie trzeba być ankieterem, żeby wyłapać sytuację, w której ktoś wykręca się od odpowiedzi na jakieś pytanie. Ja reaguje ankieter? Stara się w miarę możliwości, w nienatrętny sposób nakłonić go do odpowiedzi na dane pytanie. Musi jednak uważać żeby nie zirytować respondenta zbytnio na niego naciskając – mówi mgr resocjalizacji Maciej Ornoch, pracujący jako ankieter przez kilka miesięcy.

Właśnie… ankieter. Zazwyczaj to tylko szary wykonawca umowy-zlecenia, zdarza się jednak, że ankieter to setka respondentów w jednej osobie lub jednostka silnie inspirująca. Czy we wszelkiego rodzaju badaniach ma taką możliwość?
- W przypadku kwestionariusza ankietowego przeprowadzanego przez telefon ze wspomaganiem komputerowym (CATI) możliwość fałszowania odpowiedzi jest praktycznie wykluczona. [..] Wiem na pewno, że zdarzają się drobne nagięcia odpowiedzi respondentów przy okazji przeprowadzania ankiet rekrutujących respondentów do różnego rodzaju badań jakościowych np. do grup focusowych. Ankieter musi w takiej sytuacji zrekrutować określoną liczbę osób o określonym zestawie cech. Nie zawsze jest to łatwe, a limity czasowe są zazwyczaj krótkie i bezwzględne. W dodatku gratyfikacja ankietera zależy od ilości osób, które zwerbuje. Zdarza się więc, że zwerbowane zostają osoby nie do końca odpowiadające pożądanemu zestawowi cech odpowiednio poinstruowane, kogo mają „odgrywać” – wyjawia mgr Ornoch.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Z każdej ankiety, kazdy wyciąga takie wnioski, jakie chce wyciagnąć. Tekst dobry! Pyrsk! Adam

Komentarz został ukrytyrozwiń

brawo za podjęcie tego tematu, ciągle słyszymy wyniki jakichś ankiet, których wyniki, jak piszesz, mogą być zupłnie rozbieżne. Dziwi mnie tak małe zainteresowanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

miło, dziękuję pozdrawaim szanownych czytelników

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe uwagi, dobry tekst :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.