Facebook Google+ Twitter

Sonda Cassini odkryła kaniony wypełnione cieczą na księżycu Satruna

Sonda Cassini odkryła na Tytanie, księżycu Saturna, kaniony wypełnione ciekłymi węglowodorami.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech/ASISonda Cassini po raz pierwszy odkryła kaniony pełne ciekłych węglowodorów na Tytanie. To największy księżyc Saturna odkryty w 1655 r. przez Christiaana Huygensa.

Naukowcy przeanalizowali dane z bliskiego przelotu sondy obok Tytana, który miał miejsce w maju 2013 r. Wyniki swoich badań zamieścili w czasopiśmie "Geophysical Research Letters".

Odkryte kaniony są wąskie. Mają mniej niż kilometr szerokości. Ich stok nachylony jest pod kątem ponad 40 stopni. Ich głębokość wynosi od 240 do 570 metrów.

Na zdjęciach zrobionych przez sondę pojawiają się ciemne obszary podobne do tych, które można zaobserwować w bogatych w metan morzach Tytana - podaje NASA. Początkowo jednak trudno było przesądzić czy owe obszary są cieczą czy tylko osadami zamienionymi w lód.

Kluczem do zagadki było wykorzystanie radaru sondy Cassini. Wykrył on gładką powierzchnię charakterystyczną dla mórz węglowodorowych księżyca Saturna.

Obecność tak głęboki kanionów wskazuje, że powstały w wyniku długiej aktywności lub erozji, która nastąpił szybciej niż w innych obszarach Tytana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.