Facebook Google+ Twitter

Sonda Cassini przelatuje obok pierścieni Saturna. Po raz pierwszy zbadana zostanie gruntownie ich struktura

30 listopada sonda Cassini rozpoczęła pierwszy z dwudziestu manewrów zbliżenia do pierścieni Saturna. NASA opublikowała grafikę prezentującą harmonogram eksploracji pierścieni.

 / Fot. NASAOd 30 listopada tego roku do 22 kwietnia 2017 r. zaplanowano dwadzieścia przelotów w pobliżu pierścieni Saturna. Szare linie zaprezentowane na poniższej grafice pokazują manewry na zewnętrznej krawędzi pierścieni. Na niebiesko zaznaczono przeloty po wewnętrznej stronie, między planetą i pierścieniami. Linia pomarańczowa ukazuje finał misji. We wrześniu przyszłego roku sonda zakończy swoją służbę wchodząc w atmosferę Saturna.

Sonda Cassini przekroczyła płaszczyznę pierścieni 4 grudnia. Znalazła się wówczas w odległości 91 tys. kilometrów powyżej wierzchołka chmur planety. Godzinę wcześniej na sześć sekund uruchomione zostały silniki sondy w celu korekty kursu. 30 minut później napęd został zakryty specjalną osłoną - podaje NASA.

Po przekroczeniu płaszczyzny sonda rozpoczęła skanowanie pierścieni. Celem badań jest gruntowne poznanie ich struktury i przyjrzenie się pojedynczym cząstkom tworzącym pierścienie.

Każdy z przelotów po orbicie będzie trwać tydzień. Kolejne przejście obok pierścieni zaplanowano na 11 grudnia. 22 kwietnia Cassini po raz ostatni przeleci w pobliżu księżyca Saturna, Tytana i znajdzie się po wewnętrznej stronie pierścieni, w liczącej 2400 kilometrów przerwie między nimi i planetą.

15 września sonda wejdzie w atmosferę Saturna. Będzie transmitować dane na temat jej właściwości aż do utraty łączności.

Sonda Cassini została wystrzelona w 1997 r. W 2004 r. weszła na orbitę planety.


Fot. NASA/JPL-Caltech

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.