Facebook Google+ Twitter

Sonda Cassini przeleciała nad księżycem Saturna. Zeszła na wysokości kilkuset kilometrów nad Dione

Sonda Cassini przeleciała 17 sierpnia nad księżycem Saturna. Dione to czwarty co do wielkości satelita tej planety. Obiekt zbliżył się na odległość 474 kilometrów.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science InstitutePrzelot sondy Cassini nad księżycem Dione nastąpił 17 sierpnia o godzinie 20.33 naszego czasu. Sonda znalazła się zaledwie 474 kilometrów nad satelitą Saturna. Zdjęcia z manewru dotrą na Ziemię w ciągu kilku dni.

Dzięki sondzie Cassini naukowcy będą mogli porównać Dione z innymi księżycami Saturna. Jak przypomina NASA znamy 62 księżyce tej planety. Zbadane zostanie między innymi przyciąganie grawitacyjne Dione.

Podczas przelotu kamery i spektrometry, w które wyposażona jest sonda wykonały zdjęcia bieguna północnego księżyca w wysokiej rozdzielczości. Kompozytowy Spektrometr Podczerwieni zbadał anomalie termiczne na powierzchni Dione. Z kolei analizator pyłu kosmicznego szukał pyłu emitowanego przez księżyc.

Przelot z 17 sierpnia był piątym badaniem Dione wykonanym przez sondę Cassini. W 2011 r. próbnik przeleciał na wysokości 100 kilometrów nad księżycem.

Czytaj także: Lądownik Philae przysłał dane z komety 67P. Znalazł na niej 16 związków organicznych


Sonda została wystrzelona w 1997 r. W 2004 r. weszła na orbitę Saturna i stała się pierwszym sztucznym satelitą tej planety.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.