Facebook Google+ Twitter

Sonda Dawn rozpoczyna misję na Ceres. Kiedy pojawią się pierwsze zdjęcia planety karłowatej?

6 marca sonda Dawn weszła na orbitę planety karłowatej Ceres. To dopiero początek jej misji. W najbliższych sześciu tygodniach obiekt będzie dostosowywał swój kurs do dogodnego prowadzenia obserwacji.

 / Fot. NASA/JPL-CaltechMarc Rayman z NASA poinformował, że sonda Dawn wykonuje manewr korygowania swojej orbity wokół Ceres. Różnice wysokości wahać się będą między 75,5 tys. kilometrów a 13,5 tys. kilometrów. Gdy sonda Świt znalazła się w polu oddziaływania grawitacyjnego Ceres znajdowała się w odległości około 60,6 tys. kilometrów od planety karłowatej - podaje serwis Space.com. Kiedy zobaczymy nowe zdjęcia Ceres? Możliwe, że nie wcześniej niż przed 10 kwietnia.

Przy okazji misji sondy Świt specjaliści z NASA zachwalają trzy nowoczesne silniki jonowe, które zastosowano w instrumencie. Każdy z nich waży zaledwie 9 kilogramów i jest napędzany ksenonem. Położenie Dawn koryguje 12 innych silników. "Jeżeli trzymasz w ręku kartkę papieru będzie ona naciskać na dłoń tak mocno, jak silnik jonowy działa na sondę [Dawn]" - tłumaczył wspomniany już Marc Rayman.

Misja Świt kosztowała 473 miliony dolarów. Sonda wystrzelona została w 2007 r. Jej celem była planetoida Westa i planeta karłowata Ceres - dwa największe obiekty w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Westa ma średnicę 530 km, a Ceres 950 kilometrów. Po zbadaniu Westy, obiekt odleciał 5 września 2012 r. w kierunku Ceres.

Czytaj także: Na Marsie był ogromny zbiornik wodny. Naukowcy szacują, że był wielkości Oceanu Arktycznego na Ziemi


Ceres została odkryta w 1801 r. przez Włocha, Giuseppe Piazziego. Początkowo została uznana za planetę, później za planetoidę, by ostatecznie zostać sklasyfikowana, jako planeta karłowata. Wejście na orbitę przez sondę Świt, to pierwszy przypadek, gdy obiekt z Ziemi dotarł na tego typu obiekt. W lipcu do Plutona (od 2006 r. również planety karłowatej) ma dotrzeć inna sonda, New Horizons.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.