Facebook Google+ Twitter

Sonda DSCOVR będzie badać aktywność Słońca. Obiekt ma działać w odległości 1,5 mln kilometrów od Ziemi

Rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX wyniosła w środę w przestrzeń kosmiczną satelitę The Deep Space Climate Observatory (DSCOVR). Obiekt będzie badał aktywność Słońca w odległości 1,5 mln kilometrów od Ziemi.

 / Fot. NASAObserwatorium Klimatu Głębokiego Kosmosu (DSCOVR) zostało wyniesione 11 lutego o godzinie 18.03 czasu lokalnego przez rakietę Falcon 9. Rakieta odleciała w kosmos z Przylądka Canaveral - podaje NASA.

Zadaniem DSCOVR będzie monitorowanie aktywności słonecznej. Satelita zostanie aktywowany mniej więcej 150 dni po wystrzeleniu go w przestrzeń kosmiczną. NASA przekaże wówczas kontrolę nad obiektem agencji NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration, czyli Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery).

Satelita będzie orbitować w głębokim kosmosie pomiędzy Ziemią i Słońcem. Dotrze ona do punktu libracyjnego, gdzie podatna na oddziaływanie grawitacyjne Słońca i Ziemi będzie mogła poruszać się bez udziału własnego napędu. DSCOVR zastąpi przestarzałą sondę Advanced Composition Explorer (ACE), która została wystrzelona 25 sierpnia 1997 r. ACE był pierwszym amerykańskim instrumentem, który ostrzegał przed słonecznymi burzami magnetycznymi.

Czytaj także: Jak wygląda niewidoczna z Ziemi strona Księżyca? NASA przygotowała ciekawą animację (wideo)


DSCOVR podejmie się również tego zadania. Bardziej obrazowo rzecz ujmując, NOAA wykorzysta satelitę do prognozowania "kosmicznej pogody". Jest to o tyle ważne, że wzmożona aktywność Słońca wpływa znacząco na działanie linii energetycznych na naszej planecie, system telekomunikacyjne, lotnictwo i wreszcie obiekty znajdujące się na orbicie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.