Facebook Google+ Twitter

Sonda Juno coraz bliżej Jowisza. Tymczasem gazowego olbrzyma fotografują też teleskopy naziemne

Sonda Juno dotrze 4 lipca do Jowisza tymczasem astronomowie użyli Bardzo Dużego Teleskopu do wykonania zdjęć planety w podczerwieni. To część kampanii przygotowawczej, w której biorą udział instrumenty z wielu części świata.

 / Fot. Źródło: ESO/L. FletcherBardzo Duży Teleskop (VLT) należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego sfotografował Jowisza w podczerwieni. Badania są wstępem do obserwacji, które przeprowadzi sonda Juno.

W kampanii biorą udział udział teleskopy zlokalizowane na Hawajach i w Chile oraz amatorzy astronomii z całego świata - podaje ESO. Celem jest stworzenie map w wysokiej rozdzielczości.

"Mapy te pomogą ustalić zakres tego, czego świadkiem będzie Juno w nadchodzących miesiącach. Obserwacje na różnych długościach fali pozwalają nam połączyć razem trójwymiarowy obraz tego, w jaki sposób energia i materia są transportowane w górę poprzez atmosferę." - mówi Leigh Fletcher, który kieruje zespołem.

Fotografowanie Jowisza za pomocą teleskopów naziemnych jest dla badaczy wyzwaniem. Technikę nazwano "lucky imaging" (szczęśliwe obrazowanie). "Za pomocą instrumentu VISIR wykonano sekwencję bardzo krótkich ekspozycji, uzyskując tysiące pojedynczych klatek. Wybierane są szczęśliwe klatki, na których obraz jest najmniej zaburzony przez turbulencje ziemskiej atmosfery, a pozostałe odrzuca się. Wybrane klatki są następnie wyrównywane i łączone, aby uzyskać końcowy obraz świetnej jakości" - zdradza szczegóły ESO.

Połączone siły dostarczyły badaczom w minionych ośmiu miesiącach bardzo wielu cennych danych. Gdy zostaną uzupełnione o informacje przesłane przez sondę Juno będzie możliwe scharakteryzowanie pokrywy Jowisza, jego struktury termicznej i rozmieszczenia pierwiastków gazowych - twierdzi


Źródło: ESO/L. Fletcher

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.