Facebook Google+ Twitter

Sonda Juno przez kilkanaście godzin przesyłała zdjęcia Jowisza. Zaskoczyły one naukowców

Sonda Juno przesłała pierwsze zdjęcia biegunów Jowisza. Zaskoczyły one naukowców, bo są niepodobne do niczego, co odkryliśmy dotąd w Układzie Słonecznym.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSSSonda Juno przesłała zdjęcia biegunów Jowisza. Widać na nich układy burzowe i aktywność, których nie da się porównać z niczym, co do tej pory zaobserwowano w naszym Układzie - podaje NASA.

Sonda Juno zakończyła 27 sierpnia pierwszy z 36 przelotów w pobliżu Jowisza. Obiekt znalazł się zaledwie 4200 kilometrów nad wierzchołkiem atmosfery planety. Pobranie 6 megabajtów danych zgromadzonych podczas sześciogodzinnego przejścia znad bieguna północnego do południowego trwało półtora dnia.

Dane okazały się zaskakujące dla naukowców. Obraz z okolic biegunów jest mało charakterystyczny dla Jowisza, jakiego znamy. Nie widać tam charakterystycznych pasów równoleżnikowych. W tych rejonach można zobaczyć cienie chmur, co może oznaczać, że znajdują się one wyżej niż gdzie indziej. Najbardziej zaskakującym odkryciem jest swego rodzaju sześciokąt zaobserwowany na północnym biegunie planety.

Oprócz aparatu JunoCam podczas przelotu pracowały też inne instrumenty. Wśród nich dostarczony przez Włoska Agencją Kosmiczną Jovian Infrared Auroral Mapper, którego celem jest badanie zórz planety. To z niego pochodzą obrazy w podczerwieni. "JIRAM zajrzał pod skórę Jowisza" - mówią naukowcy. "Pierwsze obrazy północnego i południowego bieguna wykonane w podczerwieni pokazują ciepłe i gorące punkty, których wcześniej nigdy nie zaobserwowano" - twierdzi Alberto Adriani z Istituto di Astrofisica e Planetologia Spaziali w Rzymie. "Żadne inne instrumenty na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej nie pozwoliły nam dotąd zobaczyć południowej zorzy" - dodaje.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.