Facebook Google+ Twitter

Sonda Juno uwieczniła Małą Czerwoną Plamę. To trzeci antycyklon na Jowiszu (zdjęcie)

Sonda Juno, krążąca wokół Jowisza sfotografowała Małą Czerwoną Plamę. To trzeci pod względem wielkości antycyklon na planecie.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstaedt/John RogersSonda Juno znalazła się 11 grudnia 2016 r. 16,6 tys. kilometra od szczytu atmosfery Jowisza. Podczase przelotu instrument JunoCam wykonał zdjęcia Gazowego Olbrzyma.

Na zdjęciu opublikowanym przez NASA możemy zobaczyć obiekt NN-LRS-1, zwany też bardziej przyjaźnie Małą Czerwoną Plamą. To trzeci pod względem wielkości antycyklon na Jowiszu. "Kuzyn" znanej powszechnie Wielkiej Czerwonej Plamy, która jest jedną z cech charakterystycznych największej planety Układu Słonecznego.

Antycyklon to zjawisko cyrkulacji wiatrów wokół regionu wysokiego ciśnienia. Na półkuli północnej kierunek obrotu jest zgodny z ruchem wskazówek zegara. Na południowej jest odwrotny.

Sama Mała Czerwona Plama jest znacznie mniej spektakularna niż Wielka. Na zdjęciu widzimy ledwo odcinający się od otoczenia bladobrązowy obiekt.

Sonda Juno weszła na orbitę Jowisza 5 lipca po blisko siedmiu latach lotu, przebyciu ponad 2,5 mld kilometrów i osiągnięciu najwyższej prędkości w historii ludzkości, około 260 tys. kilometrów na godzinę.

Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstaedt/John Rogers


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.