Facebook Google+ Twitter

Sonda New Horizons kieruje się ku planetoidzie 2014 MU69. Zakończyły się manewry korygujące tor lotu sondy

Sonda New Horizons, która w lipcu minęła Plutona, wykonała ostatni z czterech zaplanowanych manewrów mających skierować ją ku kolejnemu celowi. Będzie to obiekt w Pasie Kuipera, planetoida 2014 MU69.

 / Fot. NASASonda New Horizons dotrze do kolejnego celu w styczniu 2019 r. Będzie to planetoida 2014 MU69 znajdująca się około miliarda kilometrów od Plutona.

Cztery manewry przy użyciu napędu przeprowadzono w październiku i listopadzie. Miały one na celu korektę trajektorii sondy. Co ciekawe, były to manewry rekordowe, bo wykonane w największej odległości od Ziemi w historii misji kosmicznych - podaje NASA. Ostatni z nich trwał około dwudziestu minut i został zrealizowany 4 listopada. Operatorzy New Horizons pracujący w Laboratorium Fizyki Stosowanej na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Laurel w stanie Maryland, odebrali sygnał o powodzeniu korekty niecałe 7 godzin po jej przeprowadzeniu.

Obiekt pędzi z prędkością 51,5 tys. kilometrów na godzinę i znajduje się już 135 milionów kilometrów za Plutonem i 5,1 miliarda kilometrów od Ziemi.

Sonda została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku z Przylądka Canaveral. Przez 2/3 czasu lotu, czyli 1873 dni znajdowała się w stanie hibernacji. W grudniu 2014 r. obiekt wybudzono. Sygnał z niego dotarł na Ziemię po czterech godzinach i dwudziestu dwóch minutach.

Czytaj także: Atmosfera Marsa była w przeszłości ciepła i wilgotna. Przestała być przyjazna pod wpływem wiatru słonecznego


New Horizons przeleciała nad Plutonem 14 lipca o godzinie 13.49 czasu środkowoeuropejskiego. Dzięki niej po raz pierwszy zobaczyliśmy tę planetę karłowatą w całej okazałości. Sonda nadal przesyła na Ziemię zebrane podczas przelotu dane.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.