Facebook Google+ Twitter

Sonda New Horizons przesłała kolorowe zdjęcie Plutona i jego księżyca Charona

Sonda New Horizons przesłała na Ziemię kolorowe zdjęcie Plutona i jego największego księżyca Charona. Fotografia została zrobiona 9 kwietnia z odległości 115 mln kilometrów od planety karłowatej. Kulminacyjny moment misji sondy nastąpi 14 lipca, gdy przeleci ona nad Plutonem.

 / Fot. NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research InstituteZdjęcie Plutona i Charona przesłane przez sondę New Horizons to pierwsza w historii kolorowa fotografia planety karłowatej zrobiona z tak bliskiej odległości. Pojęcie "bliskości" w przypadku odległości astronomicznych jest z naszego punktu widzenia trudne do wyobrażenia, dlatego warto przypomnieć, że sonda Nowy Horyzont znajduje się obecnie bliżej od Plutona niż Ziemia od Słońca. Naszą planetę dzieli od gwiazdy około 150 mln kilometrów.

14 lipca sonda New Horizons przeleci nad Plutonem i - jak podaje NASA - zakończy "wstępny rekonesans Układu Słonecznego". Misja otworzy również drzwi do badań obiektów znajdujących się w Pasie Kuipera, którego Pluton jest największym przedstawicielem.

Sonda została wystrzelona 19 stycznia 2006 r. Przez 1873 dni lotu była utrzymywana w stanie hibernacji. W grudniu New Horizons została wybudzona. Warto przypomnieć, że sygnał wysłany przez nią leciał na Ziemię przez 4 godziny i 22 minuty. Podobnie, jak w przypadku sondy Dawn, która 6 marca weszła na orbitę planety karłowatej Ceres, zdjęcia zrobione przez New Horizons wykorzystywane są w nawigacji obiektu. Punkt docelowy sondy znajduje się 12,5 tys. kilometrów od powierzchni Plutona.

Zobacz także: Jak wygląda Ziemia z ISS? Zobaczcie zapierające dech fotografie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (zdjęcia)


Podczas podejścia do planety karłowatej New Horizons ma zebrać jak najwięcej danych. Będzie ich sto razy więcej niż sonda zdoła przesłać na Ziemię podczas przelotu nad Plutonem. Dlatego jej misja potrwa dłużej. Wysłanie wszystkich zebranych informacji może potrwać nawet 16 miesięcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.